Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ACODIN 150 JUNIOR

Nazwa handlowa leku: ACODIN 150 JUNIOR

Nazwa polska leku: BROMOWODOREK DEKSTROMETORFANU + DEKSPANTENOL

Nazwa międzynarodowa leku: Dextromethorphani hydrobromidum + Dexpanthenolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Dextromethorphan hydrobromide + Dexpanthenol

Postaci leku: Acodin 150 Junior - syrop 1,5 mg/1 ml bromowodorku dekstrometorfanu, 10 mg/1 ml dekspantenolu.

Wizytówka leku: Syrop przeciwkaszlowy.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Sanofi Aventis Sp. z o.o.

Zalecany: przy suchym, męczącym kaszlu, np. przy zapaleniu krtani, gardła.

Działanie: dekstrometorfan łagodzi suchy kaszel poprzez hamowanie odruchu kaszlu na poziomie mózgu, nie działa wykrztuśnie. Ponieważ jest pochodną morfiny, stosowany w nadmiernych ilościach, przez długi czas, może powodować uzależnienie; dekspantenol należy do witamin z grupy B - jest niezbędny w procesach przemian metabolicznych węglowodanów, tłuszczy oraz białek, wspomaga regenerację błony śluzowej dróg oddechowych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, dzieciom poniżej 7 roku życia; należy zachować ostrożność podczas stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia; przy kaszlu mokrym, z dużą ilością wydzieliny, w astmie oskrzelowej i innych stanach niewydolności oddechowej; przy niewydolności wątroby, u osób uzależnionych od opioidów lub po leczeniu takiego uzależnienia. Nie należy stosować u osób z niedoborami enzymów biorących udział w przemianach cukru w organizmie (np. niedobór laktazy).

Współdziałanie: nie należy stosować łącznie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) oraz do 14 dni od zaprzestania ich stosowania, z lekami uspokajającymi i nasennymi (np. Elenium, Luminalum, Signopam) oraz z alkoholem.

Dawkowanie: doustnie, wg zaleceń lekarza, dorośli i dzieci powyżej 12 lat zwykle 5-10 ml syropu jednorazowo, dawki należy powtarzać nie częściej niż 4 razy dziennie; dzieciom między 7 a 12 rokiem życia: 5 ml syropu 4 razy dziennie.

Możliwe skutki uboczne: reakcje nadwrażliwości, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, senność, ból głowy; przedawkowanie bardzo rzadko może prowadzić do zaburzeń oddychania.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl