Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

RHINOCORT

Nazwa handlowa leku: RHINOCORT

Nazwa polska leku: BUDEZONID

Nazwa międzynarodowa leku: Budesonidum

Nazwa anglojęzyczna leku: BUDESONIDE

Postaci leku: Rhinocort - aerozol do nosa 32 mcg/dawkę, 50 mcg/dawkę i 64 mcg/dawkę.

Wizytówka leku: Syntetyczny hormon kory nadnerczy do stosowania miejscowego, lek przeciwzapalny i przeciwalergiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w alergicznym, sezonowym (katar sienny) i całorocznym, nieżycie nosa oraz w nieżycie eozynofilowym i przy polipach nosa. Lek stosowany jest w przewlekłym leczeniu choroby, w zapobieganiu napadom lub zaostrzeniom - lek nie przerywa napadów.

Działanie: glikokortykosteroid, syntetyczna pochodna hormonu kory nadnerczy - kortyzolu, o silnym działaniu przeciwzapalnym - hamuje wczesne objawy zapalenia, takie jak rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się obrzęku, gromadzenie się krwinek białych w miejscu objętym zmianami zapalnymi. Działanie przeciwzapalne powoduje działanie przeciwalergiczne leku.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy wirusowych, grzybiczych lub bakteryjnych zakażeniach nosa należy zachować ostrożność - w przypadku podejrzenia infekcji należy porozumieć się z lekarzem.

Dawkowanie: donosowo, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 6 lat 256 mcg na dobę preparatu 32 mcg/dawkę lub 64 mcg/dawkę, np. 2 razy dziennie po 2 rozpylenia do każdego otworu nosa preparatu 32 mcg lub 2 razy dziennie po 1 rozpyleniu do każdego otworu nosa preparatu 64 mcg; preparat 50 mcg/dawkę - nie więcej niż 400 mcg na dobę (np. 2 razy dziennie po 2 rozpylenia do każdego otworu nosa); po osiągnięciu poprawy stanu zdrowia dawkę można zmniejszyć.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy podrażnienie i wysychanie śluzówki nosa, krwawienia i zwiększenie kataru.

Inne leki z tej grupy: Buderhin, Rhinocort, Tafen Nasal.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl