Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TRANSTEC

Nazwa handlowa leku: TRANSTEC

Nazwa polska leku: BUPRENORFINA

Nazwa międzynarodowa leku: Buprenorphinum

Nazwa anglojęzyczna leku: BUPRENORPHINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Transtec 35 mcg/h; Transtec 35 mcg/h; Transtec 35 mcg/h - system transdermalny, plastry.

Wizytówka leku: Lek przeciwbólowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek silnie upośledza sprawność psychofizyczną; w ciągu 24 godzin po jego zażyciu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: ma zastosowanie podobne do morfiny w zwalczaniu silnych bólów różnego pochodzenia, np. po operacjach, urazach, w przebiegu chorób nowotworowych, w zawale serca.

Działanie: przeciwbólowe - silne i długotrwałe; w porównaniu z morfiną rzadziej wywołuje euforię i uzależnienie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, leku w postaci tabletek nie podaje się dzieciom poniżej 7 roku życia, a w postaci roztworu - poniżej 6 miesiąca życia; przy nadciśnieniu śródczaszkowym, upośledzeniu oddychania, przy stosowaniu leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Ostrożnie przy zaburzeniach pracy wątroby, nerek, niedoczynności tarczycy, w miastenii oraz u dzieci.

Współdziałanie: potęguje działanie depresyjne na układ nerwowy barbituranów (np. Luminalum, Ipronal), leków nasennych, uspokajających, kojących, alkoholu; z lekami trójcyklicznymi przeciwdepresyjnymi (np. Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan), pochodnymi fenotiazyny, takimi jak Diphergan, Fenactil, Mirenil, Promazin, Thioridazin, Tisercin, Trilafon i z lekami z grupy preparatów hamujących enzym MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń oddychania; inne podobne leki przeciwbólowe mogą spowodować zmniejszenie działania przeciwbólowego.

Dawkowanie: przezskórne, wg zaleceń lekarza, nakleić odpowiedni plaster na czystą i nieowłosioną (wygoloną) skórę tułowia lub ramion na 72 godziny.

Możliwe skutki uboczne: nudności i wymioty, senność, zawroty i bóle głowy, spadki ciśnienia przy zmianie pozycji ciała na pionową, zaburzenia orientacji i świadomości, zmiany nastroju, zaburzenia oddychania; rzadko - zatrzymanie moczu (zwłaszcza u chorych z przerostem gruczołu krokowego), kolki nerkowe, halucynacje.

Inne leki z tej grupy: Bunondol, Subutex 0,4 mg, 2 mg, 8 mg,Temgesic, Transtec 35 mcg/h, 52,5 mcg/h, 70 mcg/h.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl