Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BETO

Nazwa handlowa leku: BETO

Nazwa polska leku: BURSZTYNIAN METOPROLOLU

Nazwa międzynarodowa leku: Metoprolol succinatum

Nazwa anglojęzyczna leku: Metoprolol succinate

Postaci leku: Beto 25 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 23,75 mg; Beto 50 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 47,5 mg; Beto 100 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 95 mg; Beto 150 ZK - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 142,5 mg; Beto 200 ZK - tabletki o

Wizytówka leku: lek przeciwnadciśnieniowy, stosowany także w chorobie wieńcowej.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: HEXAL AG

Ostrzeżenia: Podczas stosowania leku należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn. Nie wolno pić alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj w leczeniu nadciśnienia tętniczego początkowa dawka leku wynosi 47,5 mg bursztynianu metoprololu przyjmowane raz na dobę, rano; w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 95-190 mg leku; w leczeniu choroby wieńcowej, profilaktyce migreny, zaburzeniach rytmu serca stosowane są dawki 95-190 mg bursztynianu metoprololu raz na dobę; po zawale mięśnia sercowego zazwyczaj 190 mg bursztynianu metoprololu. U pacjentów leczonych z powodu niewydolności serca dawki leku ustalane są indywidualnie. Zalecana dawka początkowa u pacjentów z ciężką niewydolnością serca wynosi 11,88 mg bursztynianu metoprololu (pół najmniejszej tabletki) przyjmowana raz na dobę, po tygodniu leczenia dawkę można zwiększyć do 23,75 mg bursztynianu metoprololu. U pacjentów z lżejszą postacią niewydolności serca leczenie można rozpoczynać od wyższych dawek - zazwyczaj od 23,75 mg bursztynianu metoprololu przez pierwsze dwa tygodnie leczenia, a następnie dawkę można zwiększyć do 47,5 mg leku na dobę. Dawka docelowa ustalana jest w zależności od tolerancji pacjenta, zazwyczaj wynosi 190 mg leku na dobę. Zwiększanie dawek należy prowadzić szczególnie ostrożnie u pacjentów reagujących nadmiernymi spadkami ciśnienia na lek. U osób w podeszłym wieku oraz z ciężką niewydolnością wątroby należy odpowiednio zmniejszyć dawkowanie. Tabletki można dzielić, należy je przyjmować rano, popijając wodą. Leku nie wolno odstawiać nagle - zmniejszanie dawek aż do całkowitego odstawienia leku powinno trwać co najmniej 2 tygodnie i uwarunkowane jest brakiem działań niepożądanych. W przypadku ich występowania odstawianie leku należy wydłużyć.

Objawy przedawkowania: nadmierny spadek ciśnienia tętniczego, osłabienie, zawroty głowy, omdlenia.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl