Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SPAMILAN

Nazwa handlowa leku: SPAMILAN

Nazwa polska leku: BUSPIRON

Nazwa międzynarodowa leku: Buspironum / Buspironi hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Buspirone hydrochloride

Postaci leku: Spamilan - tabletki 5 i 10 mg.

Wizytówka leku: Lek uspokajający i przeciwlękowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w zaburzeniach emocjonalnych z lękiem, niepokojem i napięciem, w stanach niepokoju i lęku, w leczeniu alkoholizmu i nikotynizmu.

Działanie: przeciwlękowe, zmniejsza stany napięcia psychicznego, hamuje napady panicznego lęku i zaburzenia lękowe; stosowany w leczeniu alkoholizmu i nikotynizmu. Dobrze wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 18 lat; przy niewydolności wątroby i nerek, u osób z padaczką, przy jaskrze z wąskim kątem przesączania. Leku nie podaje się osobom ze skłonnością do nadużywania leków.

Współdziałanie: nie łączyć z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres); przyjmowanie wraz z nasercowymi preparatami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) powoduje zwiększenie ich stężenia we krwi. Należy zachować ostrożność przy łączeniu z Furazolidonem i Haloperidolem.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zwykle 3 razy dziennie 5 mg; niekiedy dawki można zwiększyć o 5 mg co 2-3 dni. Dawka maksymalna wynosi 45 mg na dobę. Nie należy stosować dłużej niż 3-4 tygodnie.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia krążenia, zmiany ciśnienia krwi, omdlenia, senność, osłabienie, bóle i zawroty głowy, suchość błon śluzowych, przyspieszenie czynności serca; niekiedy reakcje skórne, reakcje ze strony przewodu pokarmowego i inne.

Inne leki z tej grupy: Mabuson, Spamilan.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl