Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

GYNAZOL

Nazwa handlowa leku: GYNAZOL

Nazwa polska leku: BUTOKONAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Butoconazolum / Butaconazoli nitras

Nazwa anglojęzyczna leku: Butoconazole nitrate

Postaci leku: Gynazol - 2% krem dopochwowy (20 mg/g).

Wizytówka leku: Lek przeciwgrzybiczy, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w grzybiczych (drożdżakowych) zapaleniach sromu i pochwy.

Działanie: przeciwgrzybicze, szczególnie na grzyby z gatunku Candida (powodujące kandydozę), oraz słabe przeciwbakteryjne. Lek wpływa na błonę komórkową drożdżaków i grzybów, hamując zachodzące w niej procesy enzymatyczne.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią. Lek zawiera olej mineralny, który ma właściwości rozpuszczające lateks. Nie należy stosować preparatu przy krążkach dopochwowych ani współżyć z zabezpieczeniem pod postacią prezerwatywy do 72 godzin od zastosowania leku.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza, krem stosuje się przy pomocy aplikatora, który należy umieścić głęboko w pochwie; jednorazowo należy zaaplikować jedną dawkę leku z aplikatora - tj. 5 g, najlepiej na noc; jeśli zmiany nie ustąpiły, leczenie można powtórzyć po 3 dniach; Leczenie trwa do ustąpienia zmian.

Możliwe skutki uboczne: reakcje nadwrażliwości, zaczerwienienie, przekrwienie, podrażnienie sromu - wtedy lek należy odstawić; pobolewania lub kurcze w dole brzucha.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl