Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SCOPOLAN COMPOSITUM

Nazwa handlowa leku: SCOPOLAN COMPOSITUM

Nazwa polska leku: BUTYLOSKOPOLAMINA + PYRALGINA (METAMIZOL SODOWY)

Nazwa międzynarodowa leku: Hyoscini butylbromidum + Metamizolum natricum

Nazwa anglojęzyczna leku: Butylscopolamine + Metamizole sodium

Postaci leku: Scopolan compositum - tabletki powlekane (10 mg butyloskopolaminy i 250 mg metamizolu sodowego).

Wizytówka leku: Lek rozkurczowy, blokujący układ nerwowy przywspółczulny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w stanach skurczowych przewodu pokarmowego i dróg moczowych (kolka jelitowa, żółciowa, nerkowa), w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy jako lek objawowy, w stanach skurczowych i zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w wymiotach, w zapaleniu trzustki, w diagnostyce radiologicznej lub endoskopowej przewodu pokarmowego i układu moczowego, jako środek pomocniczy w różnicowaniu przyczyn niedrożności jajowodów metodą histerosalpingografii.

Działanie: hamuje czynność układu nerwowego przywspółczulnego, którego aktywność powoduje skurcz mięśni gładkich narządów wewnętrznych, przyspiesza ruchy robaczkowe jelit. Scopolan znosi skurcze przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i układu moczowego. Działa przeciwstawnie do nikotyny. Zawiera dodatek pyralginy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i na związki bromu, podczas ciąży i karmienia piersią; przy jaskrze, owrzodzeniu rogówki, przy zaparciach związanych ze złą kurczliwością jelit, przy przeroście gruczołu krokowego, szczególnie z utrudnieniem w oddawaniu moczu, przy zwężeniu odźwiernika, skurczu wpustu żołądka, zwężeniu szyjki pęcherza, niedrożności porażennej jelit.

Współdziałanie: nasila działanie narkotycznych leków przeciwbólowych (np. Dolargan, Dolcontral, Fentanyl).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, dorośli zwykle 1-2 tabletki jednorazowo, w razie potrzeby do 3 razy na dobę.

Możliwe skutki uboczne: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia widzenia, zatrzymanie lub zmniejszenie ilości oddawanego moczu, przyspieszenie czynności serca, pobudzenie.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl