Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TADROXIL

Nazwa handlowa leku: TADROXIL

Nazwa polska leku: CEFADROKSIL

Nazwa międzynarodowa leku: Cefadroxilum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFADROXIL

Postaci leku: Tadroxil - kapsułki 500 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach układu oddechowego (zapalenie gardła, migdałków, oskrzeli, płuc), zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich, w zakażeniach dróg moczowych, zapaleniu szpiku, zapaleniu stawów.

Działanie: antybiotyk z grupy cefalosporyn, o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, w tym na paciorkowce i gronkowce. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, może być podawany doustnie i w formie wstrzyknięć. Łatwo przenika do płynów ustrojowych, w tym do mleka matki; przenika również do płodu. Wydziela się do moczu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki z grupy cefalosporyn (np. Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), przy chorobach nerek lub przewodu pokarmowego. W ciąży i podczas karmienia piersią lek można stosować jedynie w stanach bezwzględnej konieczności.

Współdziałanie: antybiotyki z grupy aminoglikozydów (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex) oraz Colistin, Furosemidum i inne leki moczopędne nasilają niekorzystne działanie leku na nerki. Preparat może zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych oraz środków antykoncepcyjnych.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; podczas jedzenia, dorośli i dzieci od 13. roku życia 1-2 g na dobę podzielone na 2 dawki, dzieci młodsze 25-50 mg na kilogram masy ciała na dobę, podzielone na 2 dawki.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy uczuleniowe, np. gorączka, wysypka skórna, pokrzywka, rumień na skórze; niekiedy zmiany składu krwi. Uwaga: w przypadku wystąpienia objawów alergicznych należy skontaktować się z lekarzem. Po długotrwałym leczeniu może dojść do zakażenia organizmami opornymi na działanie leku, szczególnie drożdżakami.

Inne leki z tej grupy: Biodroxil, Duracef, Tadroxil.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl