Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

KLORACEF

Nazwa handlowa leku: KLORACEF

Nazwa polska leku: CEFAKLOR

Nazwa międzynarodowa leku: Cefaclorum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFACLOR

Postaci leku: Kloracef - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 375 mg i 500 mg, 750 mg, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 125 mg/5 ml, 250 mg/5 ml, 375 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach układu oddechowego (zapalenie gardła, migdałków, oskrzeli, płuc), zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich, w zakażeniach dróg moczowych.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn, o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, w tym na paciorkowce i gronkowce. Łatwo jest wchłaniany z przewodu pokarmowego, może być podawany w formie doustnej. Łatwo przenika do płynów ustrojowych, w tym do mleka matki, przenika również do płodu. Wydziela się do moczu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), nie stosuje się u wcześniaków i noworodków; w ciąży i podczas karmienia piersią lek można stosować jedynie w stanach bezwzględnej konieczności. Nie należy stosować przy zaburzeniach czynności nerek, chorobach przewodu pokarmowego

Współdziałanie: antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex), furosemid (Furosemidum) i inne leki moczopędne nasilają niekorzystne działanie leku na nerki. Preparat może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar). Leki osłaniające błonę śluzową żołądka (np. Ancrusal, Ulgastran oraz Alugastrin, Alusal, Cytribin, De-Nol, Maalox, Ventrisol) zmniejszają wchłanianie preparatu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 16 roku życia: 375 mg co 12 godzin, w zapaleniu oskrzeli 750-1000 mg na dobę w 2 dawkach podzielonych (375 mg lub 500 mg co 12 godzin), w zapaleniu płuc, zapaleniu zatok 750 mg co 12 godzin; w zakażeniach układu moczowego 750 mg na dobę w 2 dawkach podzielonych (375 mg co 12 godzin) lub 500 mg raz na dobę. Tabletki należy połykać w całości. Długość kuracji w każdym wypadku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, np. biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha; skórne objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, pokrzywka; niekiedy zmiany składu krwi. Uwaga: w przypadku wystąpienia objawów alergicznych należy skontaktować się z lekarzem. Po długotrwałym leczeniu może dojść do zakażenia organizmami opornymi na działanie leku, szczególnie drożdżakami.

Inne leki z tej grupy: Apo-Cefaclor, Ceclor, Ceclor MR, CEK, CEK 250, 500, 1000, Faklocyn, Kloracef, Panclor, Serviclor, Taracef, Vercef, Vercef MR.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl