Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CEFALEXIN PLIVA

Nazwa handlowa leku: CEFALEXIN PLIVA

Nazwa polska leku: CEFALEKSYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Cefalexinum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFALEXIN

Postaci leku: Cephalexin Pliva - kapsułki 500 mg, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 250 mg/5 ml, tabletki powlekane 1 g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach układu oddechowego (zapalenie gardła, migdałków, oskrzeli, płuc), w zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach kości, skóry i tkanek miękkich, w zakażeniach dróg moczowych i gruczołu krokowego, w ginekologii i położnictwie; lek może być stosowany u niemowląt.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn, o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, w tym na paciorkowce i gronkowce. W dużym stopniu wchłaniany jest z przewodu pokarmowego. Łatwo przenika do płynów ustrojowych, w tym do mleka matki, przenika również do płodu. Wydziela się do moczu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), przy niewydolności nerek lub ciężkich chorobach przewodu pokarmowego. W ciąży i podczas karmienia piersią lek można stosować jedynie w stanach bezwzględnej konieczności.

Współdziałanie: antybiotyki z grupy aminoglikozydów (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex), wankomycyna (Edictin, Vancocin, Vacoled, Vanmixan) oraz Furosemidum i inne leki moczopędne nasilają niekorzystne działanie leku na nerki.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci od 13 lat 4 razy dziennie, co 6 godzin 250-500 mg; w ciężkich zakażeniach maksymalnie do 4 gramów na dobę; dzieci młodsze 25-50 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 4 dawkach.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy uczuleniowe, np. gorączka, wysypka skórna, pokrzywka, rumień na skórze; niekiedy zmiany składu krwi, zapalenie nerek. Uwaga: w przypadku wystąpienia objawów alergicznych należy skontaktować się z lekarzem. Po długotrwałym leczeniu może dojść do zakażenia organizmami opornymi na działanie leku, szczególnie drożdżakami.

Inne leki z tej grupy: Cefaleksyna, Cefalexin Pliva, Keflex, Sporidex.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl