Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TARCEFANDOL

Nazwa handlowa leku: TARCEFANDOL

Nazwa polska leku: CEFAMANDOL

Nazwa międzynarodowa leku: Cefamandolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Cefamandole

Postaci leku: Tarcefandol - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań domięśniowych i dożylnych 1 g.

Wizytówka leku: Antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, oskrzeli, płuc; w zakażeniach ucha, zatok; w zakażeniach dróg moczowych; w zakażeniach tkanek miękkich i skóry; w zakażeniach kości i stawów; w zakażeniach dróg żółciowych i jako profilaktyka zakażeń chirurgicznych; w posocznicy gronkowcowej wywołanej przez gronkowce wrażliwe na lek.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko niektórym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych. Przenika do ucha środkowego i migdałków, stąd jego przydatność w leczeniu ostrych zapaleń ucha środkowego i anginy paciorkowcowej; przenika także do płynu stawowego, żółci i do mleka matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn); należy zachować ostrożność przy stosowaniu w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 4 miesiąca życia; przy niewydolności nerek oraz stosowaniu leków potencjalnie mogących uszkadzać nerki (patrz niżej); przy zapaleniu okrężnicy.

Współdziałanie: nie należy łączyć z lekami mogącymi uszkadzać nerki (np. antybiotykami aminoglikozydowymi: Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex; furosemidem - Furosemidum; kwasem etakrynowym) oraz z cymetydyną (Altramet, Cimetidinum). Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren) oraz wankomycyną (Edicin, Vancocin). Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Dawkowanie: domięśniowo lub dożylnie, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj u dorosłych w zakażeniach skóry i tkanek miękkich oraz w zakażeniach dróg oddechowych 500-1000 mg 4 razy na dobę, w równych odstępach, co 6 godzin; w zakażeniach dróg moczowych 500-1000 mg 3 razy na dobę (co 8 godzin); w ciężkich, uogólnionych zakażeniach 2000 mg leku co 4 godziny; nie należy przekraczać dawki 12 g leku na dobę; w profilaktyce okołooperacyjnej: 1000 mg leku przed zabiegiem a następnie co 6 godzin do 2-3 doby po zabiegu; dzieciom powyżej 4 miesiąca życia zazwyczaj 50-100 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w dawkach podzielonych; w ciężkich zakażeniach nie należy przekraczać dawki 150 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę.

Możliwe skutki uboczne: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zapalenie żyły w miejscu podawania leku; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka, bóle głowy; nadkażenie drożdżakami; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej oraz przejściowego spadku ilości białych krwinek; bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit (tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit); gorączkę poantybiotykową i ciężkie reakcje uczuleniowe.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl