Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TARCEVIS

Nazwa handlowa leku: TARCEVIS

Nazwa polska leku: CEFETAMET

Nazwa międzynarodowa leku: Cefetametum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFETAMET PIVOXIL

Postaci leku: Tarcevis - tabletki powlekane 250 mg i 500 mg

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach układu oddechowego (zapalenie gardła, migdałków, oskrzeli, płuc), zapaleniu ucha środkowego i zatok, w zakażeniach dróg moczowych i rzeżączce.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn o szerokim zakresie działania bakteriobójczego (hamuje syntezę błony komórkowej bakterii).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub antybiotyki z grupy cefalosporyn (np. Duracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), podczas ciąży i karmienia piersią, niemowlętom do poniżej 7. miesiąca życia; przy zaburzeniach czynności wątroby lub nerek, chorobach przewodu pokarmowego a zwłaszcza zapaleniu okrężnicy.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 2 razy na dobę, co 12 godzin 500 mg, w ciężkich zakażeniach maksymalnie do 2 g na dobę; dzieci od 7. miesiąca życia 10-20 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 2 dawkach podzielonych. Lek podawać bezpośrednio po posiłku. Leczenie trwa 7-14 dni.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, pokrzywka, rumień, bóle głowy; niekiedy zmiany składu krwi, rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia stężenia bilirubiny (podstawowego barwnika żółciowego) i transaminaz (enzymów świadczących o prawidłowej funkcji wątroby).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl