Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SUPRAX

Nazwa handlowa leku: SUPRAX

Nazwa polska leku: CEFIKSYM

Nazwa międzynarodowa leku: Cefiximum

Nazwa anglojęzyczna leku: Cefixime

Postaci leku: Suprax - tabletki powlekane 200 mg; proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 100 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, gardła, oskrzeli, płuc; w zakażeniach ucha, zatok, migdałków; w niepowikłanych zakażeniach dróg moczowych, zwłaszcza wywołanych przez Escherichia coli, Proteus mirabilis oraz bakterie rzeżączki.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko niektórym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych. Przenika do ucha środkowego, migdałków i tkanki płucnej, stąd jego przydatność w leczeniu ostrych zapaleń ucha środkowego i anginy paciorkowcowej oraz bakteryjnych zapaleń płuc.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn); należy zachować ostrożność przy stosowaniu w okresie ciąży (zwłaszcza w I trymestrze) i karmienia piersią; niezalecany noworodkom; przy niewydolności nerek, zapaleniu jelit, chorobach alergicznych (głównie astmie oskrzelowej).

Współdziałanie: antybiotyk stosowany łącznie z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) może nasilać ich działanie, a stosowany z nifedypiną (np. Adalat, Cordafen, Corinfar, Nifedipine, Nifehexal) może zwiększać swoją siłę działania. Lek podawany z sokami lub mlekiem może zmniejszać swoją siłę działania. Ostrożnie stosować z antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine) ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia w zapaleniu gardła i migdałków podniebiennych (anginie), zakażeniach ucha środkowego, w zapaleniach zatok 400 mg leku w 1-2 dawkach na dobę. Leczenie powinno trwać około 10 dni. W zakażeniach dróg moczowych 400 mg w 1-2 dawkach na dobę przez 3 dni; w rzeżączkowym ostrym zapaleniu cewki moczowej 400 mg leku jednorazowo. Dzieciom poniżej 12 roku życia: zawiesinę lub lek w tabletkach w dawce 8 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, w 2 dawkach: rano i wieczorem; przy ciężkich zakażeniach: 12 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, w 2 dawkach; chorym z niewydolnością nerek należy odpowiednio zmniejszyć dawkowanie.

Możliwe skutki uboczne: wymioty, bóle brzucha, biegunka; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka, bóle głowy; nadkażenie drożdżakami; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych, fosfatazy zasadowej oraz przejściowego spadku ilości białych krwinek; mogą wystąpić zaburzenia funkcji nerek charakteryzujące się wzrostem mocznika i kreatyniny we krwi oraz zaburzenia krzepnięcia; bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit (tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit).

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl