Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BIOCEFAZON

Nazwa handlowa leku: BIOCEFAZON

Nazwa polska leku: CEFOPERAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Cefoperazonum

Nazwa anglojęzyczna leku: Cefoperazone

Postaci leku: Biocefazon - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 500 mg, 1 g i 2 g.

Wizytówka leku: Antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Bioton S.A.

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, oskrzeli, płuc; w zakażeniach jamy brzusznej: zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych; w zakażeniach narządów płciowych i dróg moczowych; w zakażeniach tkanek miękkich i skóry.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko niektórym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych, zwłaszcza zakażeń pałeczką ropy błękitnej - Pseudomonas aeruginosa. Przenika do płuc, moczu, żółci, płynu otrzewnowego, wsierdzia, błony śluzowej macicy, kości i płynu stawowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn); należy zachować ostrożność przy stosowaniu w okresie ciąży i karmienia piersią; ostrożnie przy niewydolności wątroby lub nerek, zapaleniu jelita grubego, przy zaburzeniach wchłaniania.

Współdziałanie: podczas stosowania leku nie można pić alkoholu. Stosowane jednocześnie: niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren), heparyna dożylna (Calciparine, Heparinum) lub pochodne heparyny (np. Clexane, Fraxiparine), doustne leki przeciwzakrzepowe (m.in. Acenocumarol, Sintrom, Syncumar) mogą nasilać ryzyko wystąpienia krwawień. Cefoperazon i antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine) wzajemnie nasilają swoje działanie przeciwbakteryjne, jednak, ze względów bezpieczeństwa, należy je wstrzykiwać w różne okolice ciała.

Dawkowanie: domięśniowe lub dożylne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj 2-4 g leku na dobę, przyjmowane w 2 dawkach, co 12 godzin; jeśli leczenie prowadzone jest w warunkach szpitalnych i istnieje możliwość oznaczania stężenia leku we krwi, dawki można zwiększyć w zależności od ciężkości zakażenia, do 8-12 g na dobę; w rzeżączkowym zakażeniu cewki moczowej - jednorazowo, domięśniowo, 500 mg leku; dzieciom 50-200 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, w 2 dawkach.

Możliwe skutki uboczne: bolesność w miejscu wstrzyknięcia lub zapalenie żył; ponadto: wymioty, bóle brzucha, biegunka; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka, bóle głowy; nadkażenie drożdżakami; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej oraz przejściowego spadku ilości białych i czerwonych krwinek; bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit (tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit), ciężkie reakcje uczuleniowe oraz krwawienia.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl