Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TARCEFOKSYM

Nazwa handlowa leku: TARCEFOKSYM

Nazwa polska leku: CEFOTAKSYM

Nazwa międzynarodowa leku: Cefotaximum

Nazwa anglojęzyczna leku: Cefotaxime

Postaci leku: Tarcefoksym - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań domięśniowych 500 mg, 1 g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, oskrzeli, płuc; w zakażeniach ucha, zatok; w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych; w zakażeniach dróg moczowych i jamy brzusznej, w posocznicy, w zakażeniach tkanek miękkich, ran, zakażeniach kości i stawów, w zakażeniach narządów rodnych, rzeżączce; w przygotowaniu do operacji.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn II generacji o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko innym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych. Przenika do żółci, płynu mózgowo-rdzeniowego, płuc, mleka matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn); należy zachować ostrożność przy stosowaniu w okresie ciąży i karmienia piersią, przy niewydolności nerek oraz stosowaniu leków potencjalnie mogących uszkadzać nerki (np. antybiotyki aminoglikozydowe: Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine furosemid - Furosemidum, kwas etakrynowy).

Współdziałanie: nie wolno łączyć w jednym roztworze z antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine), metronidazolem (Metronidazol) i wodorowęglanem sodu; antybiotyki aminoglikozydowe, wankomycyna (Edicin, Vancocin) z cefotaksymem zwiększają wzajemnie siłę działania.

Dawkowanie: dożylne lub domięśniowe, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 1-2 g co 12 godzin, w ciężkich infekcjach: w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych 6 g na dobę; w zapaleniu płuc 3-4 g na dobę; w zakażeniu dróg moczowych 1 g co 12 godzin; w rzeżączce jednorazowo 1 g domięśniowo; w posocznicy i zakażeniach zagrażających życiu: 1-2 g co 6-8 godzin do 2 g co 4 godziny; w niewydolności nerek należy zmniejszyć dawkowanie. Noworodki do 7 dnia życia: dożylnie 50-150 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w dwóch dawkach podzielonych; noworodki powyżej 7 dnia życia do 2 miesiąca życia: 75-150 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w trzech dawkach podzielonych; dzieci do 12 roku życia: 50-100 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w czterech dawkach podzielonych dożylnie lub domięśniowo. W zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci dawki leku należy zwiększyć.

Możliwe skutki uboczne: wymioty, bóle brzucha, biegunka; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka, bóle głowy; nadkażenie drożdżakami; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej oraz przejściowego spadku liczby białych krwinek; bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit (tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit).

Inne leki z tej grupy: Biotaksym, Cefotaxime Teva 500 mg, 1000 mg, 2000 mg.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl