Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CEFZIL

Nazwa handlowa leku: CEFZIL

Nazwa polska leku: CEFPROZIL

Nazwa międzynarodowa leku: Cefprozilum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFPROZIL

Postaci leku: Cefzil - tabletki powlekane 250 mg i 500 mg; proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 125 mg/5 ml i 250 mg/5ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, oskrzeli, płuc; w zakażeniach ucha, zatok; w zakażeniach dróg moczowych; w zakażeniach tkanek miękkich i skóry.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko niektórym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych. Przenika do ucha środkowego i migdałków, stąd jego przydatność w leczeniu ostrych zapaleń ucha środkowego i anginy paciorkowcowej.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Tafril, Zinacef, Zinnat), lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn); należy zachować ostrożność przy stosowaniu w okresie ciąży i karmienia piersią; nie stosować dzieciom poniżej 6 miesiąca życia, w postaci zawiesiny (zawiera aspartam) nie podawać chorym na fenyloketonurię; przy niewydolności nerek oraz stosowaniu leków potencjalnie mogących uszkadzać nerki (np. antybiotyki aminoglikozydowe: Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine, furosemid - Furosemidum, kwas etakrynowy).

Współdziałanie: nie łączyć z antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine) ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia w zapaleniu gardła i migdałków podniebiennych (anginie), zakażeniach skóry i tkanek miękkich, w zakażeniach dróg moczowych 500 mg raz na dobę; w zapaleniach zatok 250-500 mg dwa razy na dobę, w zapaleniu płuc 500 mg dwa razy na dobę; dzieci od 7 miesiąca do 12 roku życia - zawiesina lub lek w tabletkach: w ostrym zapaleniu ucha środkowego: 30-40 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, w 2 dawkach: rano i wieczorem; w zapaleniu zatok 15-30 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, w 2 dawkach; w anginie paciorkowcowej oraz w zakażeniach skóry i tkanek miękkich 20 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 1 dawce.

Możliwe skutki uboczne: wymioty, bóle brzucha, biegunka; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka, bóle głowy; nadkażenie drożdżakami; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej oraz przejściowego spadku ilości białych krwinek; bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit (tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit).

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl