Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TAFRIL

Nazwa handlowa leku: TAFRIL

Nazwa polska leku: CEFRADYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Cefradinum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFRADINE

Postaci leku: Tafril - kapsułki 500 mg; Tafril A - proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań domięśniowych i dożylnych 1 g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: lek stosowany jest w zakażeniach układu oddechowego (zapalenie gardła, migdałków, oskrzeli, płuc), zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich, zakażeniach pooperacyjnych, bywa niekiedy stosowany w zakażeniach dróg moczowych i rzeżączce.

Działanie: bakteriobójcze (istnieją jednak szczepy bakterii oporne na jego działanie). Jest łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego. Tafril A przeznaczony do wstrzyknięć zawiera dodatek argininy, która łagodzi ból. Łatwo przenika do płynów ustrojowych, w tym do mleka matki, przenika również do płodu. Wydziela się do moczu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub antybiotyki z grupy cefalosporyn (np. Duracef, Oracef, Zinacef, Zinnat) lub penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), podczas ciąży i karmienia piersią (można wtedy stosować lek jedynie w stanach bezwzględnej konieczności), wcześniakom i niemowlętom; przy zapaleniu jelit, szczególnie jelita grubego, przy niewydolności nerek.

Współdziałanie: antybiotyki z grupy aminoglikozydów (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex) oraz kolistyna (Colistin), furosemid (Furosemidum) i inne leki moczopędne nasilają niekorzystne działanie leku na nerki.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli - w lżejszych zakażeniach 1-2 g na dobę, podzielone na 4 dawki, w zakażeniach o średnio ciężkim przebiegu 2-4 g, podzielone na 4 dawki, na dobę. Nie powinno się przekraczać dawki 4 g na dobę. Dzieci - 25-50 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 2-4 dawkach. W niektórych zakażeniach (np. zapalenie ucha środkowego) dawkę można zwiększyć do 75-100 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, podzielone na 4 dawki. Przygotowanie zawiesiny we flakonie: do butelki wlać letnią przegotowaną wodę do wysokości kreski i dokładnie mieszać przez wstrząsanie, w razie potrzeby, po zmieszaniu, uzupełnić ilość wody do kreski. Przed zastosowaniem należy się upewnić czy podajemy właściwą dawkę. Dawkowanie dożylne i domięśniowe u dorosłych - zwykle 2-4 g na dobę w 2-4 dawkach.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, pokrzywka, rumień, bóle głowy; niekiedy zmiany składu krwi, rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia stężenia bilirubiny (podstawowego barwnika żółciowego) i transaminaz (enzymów świadczących o prawidłowej funkcji wątroby).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl