Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CEDAX

Nazwa handlowa leku: CEDAX

Nazwa polska leku: CEFTIBUTEN

Nazwa międzynarodowa leku: Ceftibutenum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFTIBUTEN

Postaci leku: Cedax - kapsułki 400 mg, proszek do przygotowania zawiesiny 36 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach układu oddechowego (zapalenie gardła, migdałków, oskrzeli, płuc), zapaleniu ucha środkowego, w zakażeniach dróg moczowych i przewodu pokarmowego.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn, działa bakteriobójczo w szerokim zakresie, w tym na paciorkowce i gronkowce. Jest łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego i łatwo przenika do płynów ustrojowych. Wydziela się do moczu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), podczas ciąży i karmienia piersią, wcześniakom i niemowlętom do pół roku życia; przy zaburzeniach czynności nerek, chorobach układu pokarmowego (np. zapalenie okrężnicy).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 1 raz dziennie 400 mg, w ciężkich zakażeniach 200 mg co 12 godzin, dzieci od 7 miesiąca życia - 9 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę jednorazowo lub w ciężkich stanach zapalnych w dwóch dawkach co 12 godzin. Lek należy podawać przez 5-10 dni.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka; bóle głowy, czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, pokrzywka; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia stężenia transaminaz (enzymów świadczących o prawidłowej funkcji wątroby); bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl