Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TARTRIAKSON

Nazwa handlowa leku: TARTRIAKSON

Nazwa polska leku: CEFTRIAKSON

Nazwa międzynarodowa leku: Ceftriaxonum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ceftriaxone

Postaci leku: Tartriakson - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań dożylnych i domięśniowych 500 mg i 1 g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, oskrzeli, płuc; w zakażeniach ucha, zatok; w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych; w zakażeniach dróg moczowych i jamy brzusznej, w posocznicy, w zakażeniach tkanek miękkich, ran, zakażeniach kości i stawów, skóry, w zakażeniach narządów rodnych, rzeżączce, boreliozie; w przygotowaniu do operacji.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko innym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych. Przenika do kości, żółci, płynu mózgowo-rdzeniowego, płuc, mleka matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn); w okresie ciąży i karmienia piersią; wcześniakom i noworodkom z wysokim poziomem bilirubiny (żółtaczka noworodków) przy niewydolności nerek oraz stosowaniu leków potencjalnie mogących uszkadzać nerki (np. antybiotyki aminoglikozydowe: Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine, furosemid - Furosemidum, kwas etakrynowy); przy niewydolności wątroby.

Współdziałanie: nie wolno łączyć w jednym roztworze z antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine); antybiotyki aminoglikozydowe, wankomycyna (Edicin, Vancocin) z ceftriaksonem zwiększają wzajemnie siłę działania. Lek może osłabiać uspokajające działanie benzodiazepin (np. Elenium, Lorafen, Oxazepam, Relanium).

Dawkowanie: dożylne lub domięśniowe, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 1-2 g na dobę w 1-2 dawkach, w ciężkich infekcjach 3-4 g na dobę, nie należy przekraczać 4 g na dobę; w niewydolności nerek należy zmniejszyć dawkowanie o połowę; dzieci do 12 roku życia: dożylnie lub domięśniowo 50-75 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w jednej lub dwóch dawkach podzielonych; nie należy przekraczać dawki 2 g na dobę. Wstrzyknięcia domięśniowe ze względu na dużą bolesność należy wykonywać pod osłoną 1% lidokainy, nie dotyczy to jednak dzieci poniżej 2,5 roku życia, którym nie podaje się ceftriaksonu w połączeniu z lidokainą.

Możliwe skutki uboczne: wymioty, bóle brzucha, biegunka; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka, bóle głowy; nadkażenie drożdżakami; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej oraz przejściowego spadku liczby białych krwinek krwi, u dzieci może przejściowo dojść do zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym; bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit (tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit).

Inne leki z tej grupy: Biotrakson; Ceftriaxon-MIP i.m. 1 g, Ceftriaxon-MIP i.v. 1 g, 2 g, Ceftriaxone Pliva, Ceftriaxone Teva 0,25 g, 0, 05 g, 1 g, 2 g; Lendacin, Megion, Mesporin 250, 500, 2000; Mesporin 1000 i.m., Mesporin 1000 i.v., Oframax, Rocephin, Tartriakson.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl