Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TARSIME

Nazwa handlowa leku: TARSIME

Nazwa polska leku: CEFUROKSYM

Nazwa międzynarodowa leku: Cefuroximum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFUROXIME

Postaci leku: Tarsime - proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań dożylnych i wlewu dożylnego 750 mg, 1,5 g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, oskrzeli, płuc; ucha, nosa, zatok, gardła, dróg moczowych, tkanek miękkich, ran, kości i stawów, skóry - czyraczności, liszajcu, w zakażeniach narządów rodnych, rzeżączce.

Działanie: jest antybiotykiem o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko niektórym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicylinę (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), podczas ciąży i karmienia piersią; przy niewydolności nerek.

Współdziałanie: nie wolno łączyć w jednym roztworze z antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex); antybiotyki te z cefuroksymem zwiększają wzajemnie siłę działania.

Dawkowanie: dożylne lub domięśniowe, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3 razy na dobę po 750 mg, w ciężkich infekcjach do 6 g na dobę; dzieci 50-60 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę.

Możliwe skutki uboczne: wymioty, bóle brzucha, biegunka; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, pokrzywka, bóle głowy; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia stężenia transaminaz (enzymów świadczących o prawidłowej funkcji wątroby); bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit. Po długotrwałym leczeniu może dojść do zakażenia organizmami opornymi na działanie leku, szczególnie drożdżakami.

Objawy przedawkowania: przedawkowanie leku prowadzące do silnego zatrucia objawia się drgawkami i leczone jest przy pomocy sztucznej nerki. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Inne leki z tej grupy: Biofuroksym; Bioracef; Ceroxim; Furocef 750 mg, 1500 mg; Novocef; Plixym; Tarsime; Xorim; Xorimax 125, 250, 500; Zamur 250, 500; Zinacef; Zinnat.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl