Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

XORIMAX

Nazwa handlowa leku: XORIMAX

Nazwa polska leku: CEFUROKSYM

Nazwa międzynarodowa leku: Cefuroximum

Nazwa anglojęzyczna leku: CEFUROXIME

Postaci leku: Xorimax 125 - tabletki drażowane125 mg, Xorimax 250 - tabletki drażowane 250 mg; Xorimax 500 - tabletki drażowane 500 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, oskrzeli, płuc; ucha, nosa, zatok, gardła, dróg moczowych, tkanek miękkich, ran, kości i stawów, skóry - czyraczności, liszajcu, w zakażeniach narządów rodnych, rzeżączce.

Działanie: jest antybiotykiem o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko niektórym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe (np. Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) lub penicylinę (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), podczas ciąży i karmienia piersią; przy niewydolności nerek.

Współdziałanie: nie wolno łączyć w jednym roztworze z antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex); antybiotyki te z cefuroksymem zwiększają wzajemnie siłę działania.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci od 13 roku życia po 250 mg co 12 godzin. W boreliozie i ciężkich zakażeniach układu oddechowego po 500 mg co 12 godzin; w zakażeniach układu moczowego po 125 mg co 12 godzin; w rzeżączce bez powikłań jednorazowo 1000 mg. Dzieci poniżej 12 lat zwykle 125 mg co 12 godzin albo 20 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, nie więcej niż 250 mg na dobę (wyjątkowo do 500 mg na dobę w zapaleniu ucha środkowego u dzieci powyżej 3 roku życia). Tabletki należy połykać w całości, po jedzeniu.

Możliwe skutki uboczne: wymioty, bóle brzucha, biegunka; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, pokrzywka, bóle głowy; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia stężenia transaminaz (enzymów świadczących o prawidłowej funkcji wątroby); bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit. Po długotrwałym leczeniu może dojść do zakażenia organizmami opornymi na działanie leku, szczególnie drożdżakami.

Objawy przedawkowania: przedawkowanie leku prowadzące do silnego zatrucia objawia się drgawkami i leczone jest przy pomocy sztucznej nerki. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Inne leki z tej grupy: Biofuroksym; Bioracef; Ceroxim; Furocef 750 mg, 1500 mg; Novocef; Plixym; Tarsime; Xorim; Xorimax 125, 250, 500; Zamur 250, 500; Zinacef; Zinnat.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl