Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CETRIZEN

Nazwa handlowa leku: CETRIZEN

Nazwa polska leku: CETYRYZYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Cetirizinum / Cetirizini dihydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: CETIRIZINE

Postaci leku: Cetrizen - tabletki powlekane 10 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w stanach uczuleniowych, w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny), w alergicznym zapaleniu spojówek, w przewlekłej i nawracającej pokrzywce, w skórnych odczynach alergicznych.

Działanie: blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie. Działanie leku powoduje, że objawy uczulenia zmniejszają się lub są łagodniejsze. U chorych na astmę lek zmniejsza nadmierną reakcję oskrzeli na czynniki prowadzące w organizmie do wystąpienia reakcji uczuleniowej. Działanie cetyryzyny jest działaniem objawowym - łagodzi objawy, lecz nie leczy skłonności do uczuleń. W porównaniu z innymi lekami przeciwuczuleniowymi rzadko wywołuje zawroty głowy i nadmierne uspokojenie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; zaburzeniach czynności nerek.

Współdziałanie: nasila działanie wszystkich leków działających depresyjnie na układ nerwowy (uspokajających i nasennych), również przeciwdepresyjnych, alkoholu, środków przeciwbólowych, leków przeciwpadaczkowych, innych leków przeciwuczuleniowych (antyhistaminowych, np. Claritine, Clemastin, Diphergan). Teofilina (Euphyllin, Theophyllinum) zmniejsza skuteczność preparatu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia 10 mg (1 tabletka) na dobę w 1 dawce podawanej wieczorem. U chorych na niewydolność nerek lub wątroby dawkę należy zmniejszyć do 5 mg.

Możliwe skutki uboczne: suchość błony śluzowej jamy ustnej, ból i zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, niewielkiego stopnia zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Inne leki z tej grupy: Acer, Aleras, Alermed, Alerzina, Allertec, Allertec WZF, Amertil, Ceratio, CetAlergin, Cetirizine Teva 1 mg/ml roztwór doustny, Cetrid, CetriLEK, Cetrivax, Cetrizen, Cetyryozone, Cetyryzyna - Egis, Letizen, Reactine, Virlix, Zyrtec, Zyrtec UCB, Zyx 7.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl