Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DETREOMYCYNA

Nazwa handlowa leku: DETREOMYCYNA

Nazwa polska leku: CHLORAMFENIKOL

Nazwa międzynarodowa leku: Chloramphenicolum

Nazwa anglojęzyczna leku: CHLORAMPHENICOL

Postaci leku: Detreomycyna 1% - maść 10 mg/g; Detreomycyna 2% - maść 20 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w niektórych poważnych zakażeniach skóry bakteriami opornymi na inne leczenie.

Działanie: antybiotyk o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na chloramfenikol, w chorobach szpiku kostnego. Leku nie należy stosować dłużej niż 10-14 dni z uwagi na możliwość nadkażeń drożdżakami.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle 1-3 razy dziennie rozsmarowaną na gazie cienką warstwę maści nakłada się na chorobowo zmienione miejsca.

Możliwe skutki uboczne: stosowany miejscowo może spowodować skórne odczyny uczuleniowe i podrażnienia, które są wskazaniem do zrezygnowania z leczenia tym preparatem; rzadko zdarza się uszkodzenie szpiku z anemią aplastyczną; długotrwałe leczenie może spowodować nadkażenia drożdżakami.

Inne leki z tej grupy: Detreomycyna 1%, 2%, Cusi Chloramphenicol 1%.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl