Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

GYNALGIN

Nazwa handlowa leku: GYNALGIN

Nazwa polska leku: CHLORCHINALDOL + METRONIDAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Chlorquinaldolum + Metronidazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Chlorquinaldol + Metronidazole

Postaci leku: Gynalgin - tabletki dopochwowe (100 mg chlorchinaldolu i 250 mg metronidazolu).

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny i przeciwpierwotniakowy, do stosowania miejscowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych pochwy, w zakażeniach rzęsistkiem pochwowym, w zakażeniach mieszanych, czyli w jednoczesnym zakażeniu bakteriami, rzęsistkiem i grzybami.

Działanie: zależy od sumy działania składników. Chlorchinaldol - działa bakteriostatycznie (hamuje namnażanie się drobnoustrojów) na bakterie Gram-ujemne i niektóre Gram-dodatnie, grzybostatycznie na drożdżaki, niszczy rzęsistki; metronidazol - niszczy pierwotniaki (głównie rzęsistki) oraz bakterie, zwłaszcza bakterie beztlenowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas ciąży i karmienia piersią.

Dawkowanie: dopochwowo, wg zaleceń lekarza; zwykle 1 tabletkę wkłada się głęboko do pochwy wieczorem przed snem, przez 10 dni; najlepiej rozpocząć leczenie między 2. a 4. dniem po zakończeniu miesiączki. W razie potrzeby można powtórzyć leczenie.

Możliwe skutki uboczne: lek jest zwykle dobrze tolerowany; rzadko występuje swędzenie pochwy lub sromu, zaczerwienienie warg sromowych, suchość pochwy.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl