Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ARECHIN

Nazwa handlowa leku: ARECHIN

Nazwa polska leku: CHLOROCHINA

Nazwa międzynarodowa leku: Chloroquinum / Chloroquini phosphas

Nazwa anglojęzyczna leku: Chloroquine diphosphate

Postaci leku: Arechin - tabletki 250 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwmalaryczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w profilaktyce i leczeniu zimnicy, czerwonki pełzakowej, lambliozy, w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i liszaja rumieniowatego.

Działanie: pierwotniakobójcze szczególnie na zarodziec malarii, pełzaka czerwonki i lamblię jelitową; działa także przeciwzapalnie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach widzenia i zmianach w siatkówce oka, łuszczycy, porfirii, niewydolności wątroby lub nerek.

Współdziałanie: nie należy łączyć z preparatami złota, lekami przeciwzakrzepowymi i obniżającymi ciśnienie krwi oraz uszkadzającymi wątrobę.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dobierane indywidualnie, zwykle zapobiegawczo przeciw malarii codziennie po 1/2 tabletki lub 2 tabletki raz na tydzień; leczniczo np. 2 i 1/2 tabletki na dobę przez 2 doby, następnie 3 doby po 1/2 tabletki. W przewlekłym reumatoidalnym zapaleniu stawów - 250 mg dziennie przed snem - nie więcej niż 4 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia widzenia i zmiany w oku, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, bóle brzucha, biegunka); rzadko drgawki, obniżenie ciśnienia.

Objawy przedawkowania: drgawki, zaburzenia oddychania i krążenia. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl