Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

EXODERIL

Nazwa handlowa leku: EXODERIL

Nazwa polska leku: CHLOROWODOREK NAFTYFINY

Nazwa międzynarodowa leku: Naftifini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Naftifine

Postaci leku: Exoderil - krem 10 mg/g naftyfiny.

Wizytówka leku: Lek przeciwgrzybiczy, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH

Zalecany: w chorobach skóry z nadkażeniem grzybiczym, w grzybicy obrębnej pachwin, grzybicy krocza, grzybicy skóry nieowłosionej i stóp, w zmianach wywołanych przez drożdżaki Candida, w łupieżu pstrym.

Działanie: przeciwgrzybicze oraz w niewielkim stopniu przeciwbakteryjne. Lek zmniejsza dodatkowo objawy zapalenia (zaczerwienienie, podrażnienie skóry) oraz świądu towarzyszące zakażeniu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki leku; ostrożnie w okresie ciąży i karmienia piersią.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle powierzchnie zajęte zmianami, po ich uprzednim umyciu i oczyszczeniu, należy smarować cienką warstwą preparatu raz dziennie. Należy uważać, by lek nie dostał się do oka lub na błonę śluzową jamy ustnej lub narządów płciowych. Po ustąpieniu zmian leczenie należy kontynuować przez kolejne dwa tygodnie w celu zapobieżenia nawrotom grzybicy.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe: reakcje uczuleniowe, świąd skóry, rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, pieczenie - objawy te zazwyczaj mijają samoistnie, nie jest konieczne odstawianie leku.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl