Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

HYGROTON

Nazwa handlowa leku: HYGROTON

Nazwa polska leku: CHLORTALIDON

Nazwa międzynarodowa leku: Chlortalidonum

Nazwa anglojęzyczna leku: CHLORTALIDONE

Postaci leku: Hygroton - tabletki 50 mg.

Wizytówka leku: Lek moczopędny i przeciwnadciśnieniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w obrzękach pochodzenia sercowego (niewydolność krążenia), nerkowego i wątrobowego, w nadciśnieniu tętniczym o umiarkowanym nasileniu - zwykle w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Działanie: jest lekiem moczopędnym, którego mechanizm działania polega na zwiększonym wydalaniu jonów sodu przez nerki. Wraz z jonami sodu wzrasta wydalanie moczu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na sulfonamidy (np. Biseptol, Septrin), podczas ciąży (zwłaszcza w czasie pierwszych 3 miesięcy) i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niewydolność nerek z bezmoczem i śpiączka wątrobowa. W cukrzycy i w dnie moczanowej stosowanie leku wymaga ostrożności.

Współdziałanie: u chorych na cukrzycę preparat zwiększa zapotrzebowanie na insulinę oraz osłabia działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin). Lek nasila działanie innych leków przeciwnadciśnieniowych (współdziałanie korzystne), nasila toksyczne działanie glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), leku antyarytmicznego - chinidyny (Chinidinum), soli litu (Lithium carbonicum) oraz antybiotyków z grupy aminoglikozydów (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex); stosowany łącznie z hormonami steroidowymi (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum) nasila ich działanie zubożające organizm w potas; może działać antagonistycznie z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, osłabiając ich skuteczność. W połączeniu z lekami uspokajającymi i alkoholem może doprowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w leczeniu obrzęków 100-200 mg co drugi dzień w dawce jednorazowej, następnie dawka podtrzymująca 50 mg na dobę; w nadciśnieniu 25-50 mg na dobę 3 razy w tygodniu; w ciężkich stanach można podawać 50 mg codziennie.

Możliwe skutki uboczne: obniżenie poziomu jonów sodu i potasu w surowicy krwi oraz przesunięcie odczynu krwi w kierunku zasadowym, zwiększenie poziomu wapnia i glukozy we krwi, podwyższenie poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi, co może spowodować napady dny moczanowej. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: brak łaknienia, nudności, skurcze żołądka, rzadziej biegunka lub zaparcie, żółtaczka, zaburzenia funkcjonowania trzustki. Ponadto mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, senność, osłabienie, uczulenie na światło, wykwity skórne w tym pokrzywka, zmniejszenie ilości krwinek białych, rzadziej - krwinek płytkowych biorących udział w krzepnięciu krwi, śpiączka wątrobowa u chorych z niewydolnością wątroby, pogorszenie istniejącej krótkowzroczności, skurcze macicy, zaburzenia wzwodu. Lek może spowodować spadki ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej, szczególnie jeżeli zażywaniu leku towarzyszy przyjmowanie alkoholu, leków nasennych lub narkotyków.

Inne leki z tej grupy: Hygroton, Urandil.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl