Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VASOSAN

Nazwa handlowa leku: VASOSAN

Nazwa polska leku: CHOLESTYRAMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Colestyraminum

Nazwa anglojęzyczna leku: COLESTYRAMINE

Postaci leku: Vasosan P - granulat 740 mg/g; Vasosan S - granulat 740 mg/g.

Wizytówka leku: Lek obniżający poziom cholesterolu we krwi.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu świądu skóry na tle żółtaczki zastoinowej lub pierwotnej żółciowej marskości wątroby, przy nadmiarze tłuszczów w surowicy krwi) i nadmiarze cholesterolu w surowicy krwi oraz w biegunce po usunięciu części jelita.

Działanie: jest nierozpuszczalny w wodzie i prawie niewchłanialny z przewodu pokarmowego. Wiąże w jelicie cienkim sole kwasów żółciowych wydzielane do jelita z żółcią w nierozpuszczalne związki wydalane z kałem, przez co zapobiega ich ponownemu wchłonięciu i obniża ich poziom we krwi. Powoduje to zwiększone zużycie cholesterolu do produkcji kwasów żółciowych i zmniejszenie jego stężenia w surowicy krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 6 lat; przy przewlekłych zaparciach. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niewydolność wątroby z niedrożnością dróg żółciowych, fenyloketonuria. Leku nie należy stosować łącznie z innymi lekami (możliwość osłabienia ich działania); jeżeli jest to konieczne, to należy zachować kilkugodzinną przerwę.

Współdziałanie: osłabia działanie większości leków stosowanych doustnie przez zmniejszenie ich wchłaniania z przewodu pokarmowego, szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), tiazydów (Hydrochlorothiazidum), doustnych leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), hormonów tarczycy, antybiotyków z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) i penicylin podawanych doustnie, fenylbutazonu (Butapirazol, Rheumanol).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; w leczeniu świądu: Vasosan S - dorośli dobowo 10 g proszku rozpuszczonego w płynie, w 2-3 dawkach; inne wskazania: Vasosan P - 20-30 g na dobę w kilku dawkach podzielonych.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, pieczenie w żołądku, nudności, wymioty, wzdęcie, stolce tłuszczowe, biegunka, zaparcia; przy długim stosowaniu zrzeszotnienie kości.

Objawy przedawkowania: biegunka tłuszczowa, kwasica hiperchloremiczna (przesunięcie odczynu krwi w kierunku kwaśnym, spowodowane podwyższonym poziomem chloru w surowicy krwi). Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl