Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

INHIBACE

Nazwa handlowa leku: INHIBACE

Nazwa polska leku: CILAZAPRYL

Nazwa międzynarodowa leku: Cilazaprilum

Nazwa anglojęzyczna leku: Cilazapril

Postaci leku: Inhibace - tabletki powlekane 0,5 mg, 1 mg, 2,5 mg, 5 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwnadciśnieniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w nadciśnieniu tętniczym krwi samoistnym lub o podłożu naczyniowo-nerkowym; w niewydolności serca.

Działanie: zmniejsza stężenie angiotensyny II, czynnika, który kurczy błonę mięśniową naczyń krwionośnych oraz wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie i podwyższa w ten sposób ciśnienie tętnicze krwi. Zmniejszenie stężenia angiotensyny II powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejszenie oporu krwi pompowanej przez serce do układu krwionośnego. Obniża stężenie aldosteronu (jednego z hormonów kory nadnerczy), powodując wzmożone wydalanie sodu z moczem i zatrzymanie jonów potasu, zwiększa przepływ krwi w kończynach i mózgu, zapobiega miażdżycy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to m.in. zwężenie tętnic nerkowych lub niewydolność nerek, nasilony białkomocz, zwężenie zastawki mitralnej i aortalnej, przerost mięśnia sercowego, pierwotny hiperaldosteronizm, choroby wątroby i niewydolność układu oddechowego.

Współdziałanie: leki przeciwzapalne niesteroidowe (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren) osłabiają działanie preparatu. Leki przeciwnadciśnieniowe i środki stosowane do narkozy nasilają spadek ciśnienia krwi. Lek nasila działanie alkoholu oraz podnosi stężenie litu (Lithium carbonicum) w surowicy krwi; leki immunosupresyjne (np. Azathioprine, Imuran, Sandimmun, Thymoglobuline), allopurinol (Allupol, Milurit), glikokortykosteroidy (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) i leki cytostatyczne powodują zmiany w składzie krwi. Leki moczopędne z grupy leków oszczędzających potas, np. Spironol, Verospiron mogą spowodować niebezpieczne zwiększenie stężenia potasu we krwi.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle np. w nadciśnieniu pierwotnym początkowo 1 mg raz na dobę, w leczeniu nadciśnienia naczyniowo-nerkowego dawka początkowa wynosi 0,25-0,5 mg na dobę; zwiększa się ją stopniowo aż do pożądanego obniżenia ciśnienia; dawkę podtrzymującą lekarz ustala indywidualnie, nie więcej niż 5 mg na dobę.

Możliwe skutki uboczne: bóle i zawroty głowy, bezsenność, znużenie i zmęczenie, zaburzenia widzenia, kaszel. Mogą wystąpić reakcje skórne: wysypki, zaczerwienienie, wrażliwość na światło, pokrzywka, świąd oraz zaburzenia żołądkowe.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl