Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CITAXIN

Nazwa handlowa leku: CITAXIN

Nazwa polska leku: CITALOPRAM

Nazwa międzynarodowa leku: Citalopramum

Nazwa anglojęzyczna leku: Citalopram

Postaci leku: Citaxin - tabletki powlekane 20 mg, 40 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwdepresyjny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach depresyjnych z niepokojem lub pobudzeniem psychicznym; w depresjach tzw. endogennych (o nieustalonym pochodzeniu), w depresjach z komponentą lękową.

Działanie: silne przeciwdepresyjne, średnio silne uspokajające oraz przeciwlękowe i poprawiające aktywność życiową. Poprzez wpływ na przekaźnictwo nerwowe w mózgu, korzystnie działa na nastrój.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Należy zachować ostrożność u chorych z niewydolnością nerek, wątroby, cukrzycą, padaczką lub drgawkami występującymi w przeszłości. Ostrożnie u osób z chorobami serca oraz u osób w podeszłym wieku. Kobiety w wieku rozrodczym powinny zadbać o skuteczną antykoncepcję podczas stosowania leku.

Współdziałanie: ostrożnie przy jednoczesnym stosowaniu cymetydyny (Altramet, Cimetidinum), litu (Lithium carbonicum), leków przeciwbólowych z grupy opioidów (Dolargan, Dolcontral, Fortral, Morphini sulfas), preparatów z dziurawca - mogą one zwiększać stężenie citalopramu we krwi i nasilać działania niepożądane. W czasie kuracji sumatriptanem (Imigran, Sumamigren) wskazana jest obserwacja zachowań pacjenta. Nie stosować równocześnie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), z wyjątkiem selegiliny w dawce poniżej 10 mg (Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Leczenie citalopramem można zacząć po dwóch tygodniach od odstawienia wyższych dawek selegiliny oraz dzień po odstawieniu moklobemidu (Aurorix, Mocloxil). Leczenie tymi lekami można rozpocząć w 7 dni po zakończeniu leczenia citalopramem. Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zwykle raz na dobę rano lub wieczorem, niezależnie od posiłków; zazwyczaj leczenie nasilonej depresji rozpoczyna się od dawki 20 mg na dobę. W zależności od reakcji na leczenie dawkę można zwiększać co ok. tydzień, nie należy jednak przekraczać dawki 60 mg na dobę (40 mg na dobę u osób w podeszłym wieku). Początek działania terapeutycznego może nastąpić w ciągu 7 dni, pełny efekt osiąga się najczęściej po 2-4 tyg. leczenia. Leczenie należy kontynuować przez ok. pół roku po ustąpieniu objawów, w celu utrwalenia efektu przeciwdepresyjnego leku. Leczenie zespołu lęku napadowego rozpoczyna się od dawki 10 mg na dobę, po tygodniu zwiększając do 20 mg na dobę. Zwykle dawka skuteczna wynosi 20-30 mg na dobę, nie należy przekraczać dawki 60 mg na dobę (40 mg na dobę u osób w podeszłym wieku). U osób z ciężką niewydolnością wątroby i ciężką niewydolnością nerek należy odpowiednio zmniejszyć dawkowanie leku. Po zakończeniu kuracji lek należy odstawiać stopniowo.

Możliwe skutki uboczne: skórne odczyny alergiczne: zaczerwienienie, wysypki, świąd i pieczenie skóry, zwiększone pocenie się, uczucie zatkania nosa; bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, w tym nadwrażliwość na światło, zaburzenia smaku, wahania nastroju, drażliwość, zaburzenia snu, uczucie osłabienia i zmęczenia, impotencja, zaburzenia ejakulacji i orgazmu, bolesne miesiączki; zaburzenia w oddawaniu moczu; jadłowstręt, wzrost lub spadek masy ciała, wzrost stężenia cholesterolu, wzrost poziomu enzymów wątrobowych, wzrost ciśnienia tętniczego, nadmierne spadki ciśnienia przy zmianie pozycji ciała na pionową - tzw. hipotonia ortostatyczna; suchość w ustach, brak apetytu, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty; drżenie mięśniowe, drgawki.

Inne leki z tej grupy: Aurex 20, 40; Cilon 10 mg, 20 mg, 40 mg; Cimax 10, 20, 40; Cipramil; Citabax 10, 20, 40; Cital, Citalopram-Egis 10 mg, 20 mg, 40 mg; Citalostad, Citaratio, Citaratio 10; Citaxin, Oropram 10 mg, 20 mg, 40 mg; Pram; Starcitin 10 mg.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl