Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

GASTRONAX

Nazwa handlowa leku: GASTRONAX

Nazwa polska leku: CIZAPRID

Nazwa międzynarodowa leku: Cisapridum

Nazwa anglojęzyczna leku: CISAPRIDE MONOHYDRATE

Postaci leku: Gastronax 5 - tabletki 5 mg, Gastronax 10 - tabletki 10 mg.

Wizytówka leku: Lek stosowany do objawowego leczenia zaburzeń ruchów robaczkowych układu pokarmowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym, objawiającym się zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku.

Działanie: pobudza mięśnie układu pokarmowego do wykonywania ruchów robaczkowych, zmniejsza refluks, czyli zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku i z dwunastnicy do żołądka, ułatwia oraz przyspiesza opróżnianie żołądka i dwunastnicy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, wcześniakom i osobom w podeszłym wieku; przy niewydolności wątroby lub nerek, arytmii i innych chorobach serca, astmie a także na niedrożność przewodu pokarmowego, perforacje i krwawienia z niego.

Współdziałanie: nie należy łączyć z lekami przeciwgrzybiczymi (np. Ketokonazol, Ketozol, Nizoral), antybiotykami makrolidowymi (np. Davercin, Erythromycin, Klacid, Rulid), lekami przeciw wirusowi HIV. Preparat może wpływać na wchłanianie innych leków, potęguje działanie alkoholu i benzodiazepin (np. Elenium, Relanium, Oxazepam, Lorafen). Reaguje z cymetydyną (Altramet, Cimetidinum), ranitydyną (Ranigasan, Ranigast, Zantac), lekami przeciwcholinergicznymi (np. Akineton, Parkopan, preparatami atropiny - Atropinum, Bellergot, Reasec, Tolargin), przeciwzakrzepowymi i przeciwpadaczkowymi.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 3-4 razy na dobę po 5-10 mg, na kwadrans przed jedzeniem lub snem.

Możliwe skutki uboczne: zaparcia lub biegunki, ból brzucha, mięśni, głowy, spadki ciśnienia przy zmianie pozycji na stojącą, arytmia serca, zaburzenia oddawania moczu; rzadko ogólne objawy uczuleniowe, takie jak świąd, wysypka, pokrzywka, skurcz oskrzeli.

Inne leki z tej grupy: Cisap, Gasprid, Gastronax.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl