Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALVESCO

Nazwa handlowa leku: ALVESCO

Nazwa polska leku: CYKLEZONID

Nazwa międzynarodowa leku: Ciclesonidum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ciclesonide

Postaci leku: Alvesco 40 - aerozol wziewny, roztwór 40 mcg na dawkę inhalacyjną; Alvesco 80 - aerozol wziewny, roztwór 80 mcg na dawkę inhalacyjną; Alvesco 160 - aerozol wziewny, roztwór 160 mcg na dawkę inhalacyjną.

Wizytówka leku: Lek przeciwastmatyczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w astmie oskrzelowej. Nie należy stosować preparatu do przerywania ataków duszności.

Działanie: zawarty w preparacie syntetyczny hormon kory nadnerczy (cyklezonid) ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe; hamuje wczesne objawy zapalenia, takie jak rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się obrzęku, gromadzenie się krwinek białych w miejscu objętym zmianami zapalnymi, przez to zmniejsza częstość napadów w astmie i zapobiega utrwaleniu się zmian zapalnych; lek osłabia także późną reakcję na alergeny, powoduje poprawę czynności płuc, powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na inne leki stosowane do kontroli objawów astmy oskrzelowej.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki preparatu, w okresie ciąży i karmienia piersią (chyba, że lekarz uzna to za konieczne); dzieciom i młodzieży; przy nadczynności tarczycy, zaburzeniach rytmu serca, niedoborze potasu w organizmie (hipokaliemii), cukrzycy; zakażeniach dróg oddechowych pochodzenia grzybiczego, bakteryjnego, gruźliczego oraz wirusowego, zaburzeniach funkcji wątroby i kory nadnerczy. Nie należy stosować leku w celu przerwania napadu astmy, w leczeniu stanu astmatycznego lub innego zaostrzenia astmy wymagającego intensywnego leczenia.

Współdziałanie: leki, takie jak: cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), erytromycyna (Davercin, Erythromycinum), klarytromycyna (Fromilid, Klacid), loratadyna (Claritine, Loratadyna, Loratan), izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid), przeciwgrzybicze pochodne imidazolu, do stosowania wewnętrznego (Ketokonazol, Ketozol) mogą powodować podwyższenie stężenia leku i tym samym niebezpiecznie zwiększać siłę jego działania.

Dawkowanie: wziewne, wg zaleceń lekarza, dawkowanie jest ustalane indywidualnie w zależności od reakcji chorego na dawkę cyklezonidu; preparat należy podawać raz na dobę: najlepiej wieczorem. Dawki są dokładnie odmierzane przez urządzenie dozujące. Dawka steroidu powinna możliwie najlepiej kontrolować objawy, tj. zapobiegać zaostrzeniom choroby i zmniejszać liczbę ataków astmy i zarazem powinna być jak najniższa. Standardową dawką jest 160 mcg leku na dobę, choć u niektórych chorych możliwe jest utrzymanie dobrej kontroli astmy przy dawce 80 mcg leku na dobę. Nie należy przekraczać dawki 160 mcg leku na dobę w leczeniu długotrwałym. W okresie zaostrzeń możliwe jest chwilowe zwiększenie dawki.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe: chrypka, osutka, wyprysk, uczucie podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach; rzadko trądzik posteroidowy, zmiany skórne, jak również inne ogólne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zob. Encorton). Rzadko - niespodziewany skurcz oskrzeli wymagający odstawienia leku i konsultacji lekarskiej.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl