Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALTRAMET

Nazwa handlowa leku: ALTRAMET

Nazwa polska leku: CYMETYDYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Cimetidinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Cimetidine

Postaci leku: Altramet - tabletki powlekane 200 mg, roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek hamujący wydzielanie soku żołądkowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu przełyku w wyniku cofania się treści żołądkowej (refluks żołądkowo-przełykowy), w zespole Zollingera-Ellisona charakteryzującym się wrzodami, głównie żołądka i dwunastnicy, o burzliwym i powikłanym przebiegu z powodu wzmożonego poziomu gastryny - hormonu pobudzającego komórki błony śluzowej żołądka do wydzielania soków.

Działanie: hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz pepsyny - enzymu trawiennego rozkładającego białka. Działa poprzez blokowanie receptorów H2 dla histaminy, czynnika, który między innymi silnie pobudza komórki błony śluzowej żołądka do wydzielania soku. Przyspiesza gojenie się wrzodów, ale nie zapobiega powstawaniu nowych, szczególnie po przerwaniu leczenia. Lek zwiększa wydzielanie prolaktyny - hormonu, który powoduje wytwarzanie mleka przez gruczoły sutkowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek. Uwaga: stosowanie leku u małych dzieci wymaga ostrożności i stałej kontroli lekarskiej. Przed leczeniem należy mieć pewność, że nie ma nowotworu.

Współdziałanie: nasila działanie doustnych leków zmniejszających krzepnięcie krwi, fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), leków z grupy benzodiazepiny (np. Elenium, Relanium, Oxazepam, Lorafen), Propranololu, chinidyny (Chinidinum) oraz teofiliny (Euphyllin, Theophyllinum), Imipraminu, leków regulujących rytm serca (np. Lignocainum, Procainamidum), zwiększa stężenie nifedipiny (Nifedipine, Cordafen, Corinfar); upośledza wchłanianie preparatów żelaza oraz ketokonazolu (Nizoral). Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) oraz Metoclopramid zmniejszają siłę działania cymetydyny.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle w chorobie wrzodowej u dorosłych - 3 razy dziennie po 1 tabletce 200 mg w czasie jedzenia i dodatkowo 2 tabletki po 200 mg przed snem. Na ogół lek stosuje się około 6 tygodni. Nie należy przekraczać dawki 2,4 g na dobę. Dawkowanie leku może zostać zmodyfikowane przez lekarza w zależności od rodzaju choroby, np. przy zapaleniu przełyku lek powinno się przyjmować 4 razy dziennie po 2 tabletki 200 mg. Przy równoczesnym stosowaniu leków zmniejszających kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) preparat należy stosować co najmniej po upływie 1 godziny od ich przyjęcia; przy równoczesnym stosowaniu leków przeciwzakrzepowych zmniejsza się dawkowanie leku. Uwaga: nie należy nagle, a szczególnie bez porozumienia z lekarzem, przerywać leczenia, ponieważ może to spowodować ostry nawrót choroby. Najczęściej leczenie kończy się stopniowym zmniejszaniem dawek, w końcowym okresie utrzymuje się dawkę 2 tabletek na noc. Dożylnie lub domięśniowo ściśle wg zaleceń lekarza.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy biegunka, bóle mięśniowe, wysypki skórne, odwracalne uszkodzenie wątroby, zapalenie trzustki, nerek; przemijające bóle i zawroty głowy, senność, pobudzenie, niepokój, dezorientacja, depresja, halucynacje; zaburzenia rytmu serca. Rzadko - przemijające zaburzenia hormonalne: mlekotok, powiększenie się piersi u obu płci, zmniejszona ilość nasienia, impotencja. Bardzo rzadko obserwuje się zwiększone wypadanie włosów.

Inne leki z tej grupy: Altramet, Cimegast, Cimetidine Jelfa, Cimetidinum.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl