Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ZINCTERAL

Nazwa handlowa leku: ZINCTERAL

Nazwa polska leku: CYNKU SIARCZAN

Nazwa międzynarodowa leku: Zinci sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: Zinc sulphate

Postaci leku: Zincteral - tabletki powlekane 124 mg, (45 mg cynku Zn2+).

Wizytówka leku: Preparat cynku.

Dostępność: Rp

Zalecany: w niedoborach cynku z powodu chorób przewlekłych przewodu pokarmowego: marskości wątroby, przewlekłego zapalenia trzustki, nieswoistych chorób zapalnych jelit; w chorobach dermatologicznych: łysieniu plackowatym i złośliwym, ciężkich postaciach trądziku, atopowym zapaleniu skóry; pomocniczo w leczeniu owrzodzeń.

Działanie: zawarty w preparacie cynk bierze udział w wielu przemianach komórkowych, warunkuje sprawne działanie enzymów komórkowych oraz procesów odpornościowych; w skórze ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ułatwia gojenie ran.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; podczas ciąży i karmienia piersią; w niewydolności nerek.

Współdziałanie: nie należy stosować leku łącznie z antybiotykami z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), glikokortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren), solami żelaza (np. Ascofer, Hemofer, Tardyferon), preparatami wapnia oraz tiazydowymi lekami moczopędnymi (np. Clopamid, Hydrochlorothiazidum, Tertensif, Tialorid). Leki te stosowane wraz z cynkiem mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie. Podczas stosowania tabletek cynku nie należy pić alkoholu ani stosować diety bogatej w produkty mleczne. Mleko i jego przetwory wiążą cynk w przewodzie pokarmowym i osłabiają jego działanie.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj 400-1200 mg na dobę w 3 dawkach podzielonych; w łysieniu plackowatym dorosłym i dzieciom powyżej 4 roku życia początkowo 600 mg leku na dobę w 3 dawkach podzielonych, następnie dawkę można zmniejszyć do 400 mg leku na dobę, w dwóch dawkach podzielonych, po uzyskaniu poprawy dawkę zmniejsza się do 200 mg na dobę i kontynuuje leczenie aż do całkowitego ustąpienia objawów. W łysieniu złośliwym u dzieci do 8 roku życia należy stosować 600 mg leku na dobę w trzech dawkach podzielonych, a w przypadkach opornych na leczenie: 800-1000 mg leku na dobę. Lek należy przyjmować na pusty żołądek, popijając wodą. Poprawę stanu klinicznego w łysieniu plackowatym uzyskuje się dopiero po okresie kilku-kilkunastu miesięcy, w zależności od stosowanych wcześniej leków i sposobów terapii. Niekiedy leczenie łysienia złośliwego może trwać 3-4 lata.

Możliwe skutki uboczne: reakcje uczuleniowe, świąd skóry, bóle i zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe: metaliczny posmak w ustach, nudności, wymioty, biegunki, zaparcia.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl