Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CINCOL

Nazwa handlowa leku: CINCOL

Nazwa polska leku: CYNKU SIARCZAN + NAFAZOLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Naphazolini nitras + Zinci sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: Naphazoline nitrate + Zinc sulphate

Postaci leku: Cincol - krople do oczu (1mg/ml nafazoliny i 2,5 mg/ml siarczanu cynku).

Wizytówka leku: Krople do oczu.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrym lub przewlekłym zapaleniu spojówek różnego pochodzenia, zapaleniu brzegów powiek, w stanach zmęczenia oczu oraz w nadwrażliwości na światło.

Działanie: wchodząca w skład leku nafazolina powoduje zmniejszenie przekrwienia spojówek i ich obrzęku oraz działa przeciwuczuleniowo; siarczan cynku ma działanie miejscowo odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, dzieciom do 7. roku życia; przy jaskrze z wąskim kątem przesączania.

Współdziałanie: przy stosowaniu z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) oraz z przeciwdepresyjnymi trójcyklicznymi (np. Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan) może dojść do wzrostu ciśnienia krwi.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza, zwykle dorośli i dzieci od 7. roku życia 1-2 krople do worka spojówkowego co 4-6 godzin. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3-5 dni - zbyt długie stosowanie może doprowadzić do nawrotu choroby.

Możliwe skutki uboczne: przejściowe podrażnienie oczu, rozszerzenie źrenic, wzrost ciśnienia śródgałkowego.

Objawy przedawkowania: na skutek zbyt dużych dawek nafazoliny, która wnika poprzez błony śluzowe, mogą wystąpić objawy ze strony układu oddechowego i krążenia (zaburzenia oddychania i czynności serca), depresja, zawroty głowy, bladość, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Inne leki z tej grupy: Cincol, Oculosan.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl