Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CINNARIZINUM

Nazwa handlowa leku: CINNARIZINUM

Nazwa polska leku: CYNNARYZYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Cinnarizinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Cinnarizine

Postaci leku: Cinnarizinum - tabletki 25 mg.

Wizytówka leku: Lek poprawiający krążenie, głównie mózgowe.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w zaburzeniu krążenia krwi w obrębie układu krążenia mózgowego, na tle miażdżycy naczyń mózgowych lub skurczu naczyń, w zawrotach i bólach głowy, w zespołach migrenowych, w miażdżycowym zwyrodnieniu naczyń siatkówki, w zaburzeniach krążenia obwodowego, takich jak owrzodzenia na tle żylaków, niedokrwienie kończyn dolnych, choroba Raynauda; w stanach po przebytych udarach mózgu, po wstrząsie mózgu, w zespole Meniere’a oraz w innych chorobach dotyczących błędnika, w chorobie lokomocyjnej (morskiej).

Działanie: należy do leków przeciwuczuleniowych, uspokajających i przeciwwymiotnych, niemniej jednak w praktyce wykorzystywane jest jego działanie znoszące nadmierny skurcz naczyń krwionośnych, poprawiające krążenie mózgowe oraz krążenie krwi w innych narządach, np. siatkówce oka, kończynach.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; u osób z chorobą Parkinsona; lek stosuje się ostrożnie u osób z niedociśnieniem.

Współdziałanie: zwiększa działanie uspokajające leków hamujących centralny układ nerwowy, takich jak: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (Amitryptylinum, Anafranil, Doxepin, Hydiphen, Imipramin, Pramolan, Sinequan), uspokajające z grupy benzodiazepiny (np. Elenium, Relanium, Oxazepam, Lorafen) oraz alkoholu. Ze względu na działanie przeciwhistaminowe należy przerwać stosowanie leku 4 dni przed planowanymi testami skórnymi.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 1 tabletkę 3 razy dziennie, w zaburzeniach krążenia mózgowego stosuje się 3-4 razy dziennie 2 tabletki, przewlekle podaje się 3 razy dziennie 1 tabletkę. Preparat przyjmuje się tuż przed, podczas lub bezpośrednio po posiłku.

Możliwe skutki uboczne: bardzo rzadko lekkie zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, u osób nadwrażliwych uczucie suchości w nosie i wzmożone pragnienie. Lek upośledza sprawność psychofizyczną - może wystąpić uczucie senności, ospałość.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl