Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PERITOL

Nazwa handlowa leku: PERITOL

Nazwa polska leku: CYPROHEPTADYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Cyproheptadinum / Cyproheptadini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: CYPROHEPTADINE

Postaci leku: Peritol - tabletki 4 mg, syrop 2 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach uczuleniowych: odczynach skórnych przebiegających ze świądem, w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny) i zatok, w astmie oskrzelowej, w migrenach oraz w braku łaknienia u dzieci i dorosłych. Działa szczególnie korzystnie w pokrzywce z zimna.

Działanie: blokuje działanie histaminy oraz serotoniny - czynników, które uwalniają się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie; powoduje, że objawy uczulenia zmniejszają się lub są łagodniejsze; działa przeciwświądowo. Lek działa objawowo tak długo, jak długo pozostaje w organizmie. Podczas przyjmowania dość dużych dawek obserwuje się, zwłaszcza u dzieci, zwiększone łaknienie i przyrost masy ciała (tylko w okresie podawania). Towarzyszyć może temu spowolnienie psychoruchowe, objawy znużenia i senności.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, osobom w podeszłym wieku; przy jaskrze, przeroście gruczołu krokowego lub utrudnieniach w oddawaniu moczu, przy obrzękach.

Współdziałanie: jak wszystkie środki przeciwuczuleniowe, nasila działanie leków uspokajających, przeciwpadaczkowych, przeciwbólowych, innych przeciwuczuleniowych (antyhistaminowych, np. Claritine, Clemastin, Diphergan, Zyrtec) oraz alkoholu; nie należy łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi trójcyklicznymi (Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan) i lekami z grupy hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle u dorosłych stosuje się 3-4 razy dziennie 1 tabletkę po 4 mg; zazwyczaj stosuje się u dzieci w 2.-6. roku życia 3 razy dziennie po 2 mg (1/2 tabletki) lub 1 łyżeczkę syropu, w 7.-14. roku życia 3 razy dziennie 1 tabletkę po 4 mg lub 2 łyżeczki syropu. W napadzie migreny u dorosłych 1 tabletkę 4 mg, w razie potrzeby można powtórzyć dawkę po 30 minutach. Leku nie należy stosować dłużej niż 6 miesięcy.

Możliwe skutki uboczne: uczucie zmęczenia, utrudnienie koncentracji, zaburzenia widzenia, koordynacji ruchowej, bóle głowy, spowolnienie procesów psychicznych, senność, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej, gardła i nosa, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, niekiedy - skórne odczyny alergiczne. Długotrwałe leczenie może uszkodzić układ krwiotwórczy.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl