Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DANAZOL

Nazwa handlowa leku: DANAZOL

Nazwa polska leku: DANAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Danazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: DANAZOL

Postaci leku: Danazol - tabletki 200 mg.

Wizytówka leku: Lek hormonalny ginekologiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zapaleniu błony śluzowej macicy (endometriozie), w łagodnych zmianach w obrębie sutka (np. zwyrodnieniu włóknistym), w zaburzeniach miesiączkowania polegających na zbyt obfitych krwawieniach, zespole napięcia przedmiesiączkowego, przedwczesnym przeroście sutków u dziewcząt.

Działanie: syntetyczny hormon oddziaływujący na funkcje wydzielnicze przysadki mózgowej, hamuje syntezę i uwalnianie gonadotropin, tj. hormonów przysadki pobudzających rozwój i wydzielanie gruczołów płciowych, w tym syntezę hormonów jajnika. Powoduje zahamowanie owulacji i, w rezultacie, brak krwawień miesiączkowych lub skraca czas trwania krwawienia i zmniejsza utratę krwi; zmniejsza także objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy porfirii, niewydolności nerek, wątroby, chorobach serca, cukrzycy, zaburzeniach krzepnięcia krwi, migrenach; w czasie leczenia nie wolno stosować antykoncepcji hormonalnej.

Współdziałanie: preparat nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) i cyklosporyny (Equoral, Gengraf, Sandimmun); inne hormony mogą wpłynąć na jego skuteczność; stosowanie z lekami przeciwpadaczkowymi wymaga dostosowania ich dawek.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dobrane indywidualnie; 100-800 mg na dobę; np. w endometriozie około 400 mg na dobę. Nie należy podawać dłużej niż przez 6 miesięcy. Podczas kuracji jest zalecana kontrola czynności wątroby.

Możliwe skutki uboczne: nudności, wymioty, tycie, zawroty i ból głowy, uczucie zmęczenia, nerwowość, skurcze mięśni, zmiany skórne, takie jak trądzik i łojotok; rozrost owłosienia i zmniejszenie wielkości piersi.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl