Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BIOSTERON

Nazwa handlowa leku: BIOSTERON

Nazwa polska leku: DEHYDROEPIANDROSTERON

Nazwa międzynarodowa leku: Dehydroepiandrosteronum

Nazwa anglojęzyczna leku: DEHYDROEPIANDROSTERON

Postaci leku: Biosteron - tabletki 5 mg, 10 mg; Biosteron - tabletki 25 mg (Rp).

Wizytówka leku: Lek uzupełniający brak dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: dla osób po ukończeniu 40 roku życia jako lek uzupełniający niedobór dehydroepiandrosteronu (DHEA) tzw. czynnika młodości.

Działanie: naturalny dehydroepiandrosteron jest hormonem steroidowym wytwarzanym przez nadnercza, ulegającym przemianie w hormony płciowe u kobiet w żeńskie, a u mężczyzn w męskie. Wraz z wiekiem następuje jednak zmniejszenie ilości produkowanego przez organizm dehydroepiandrosteronu, co może wywoływać objawy menopauzy i andropauzy. Dlatego uzupełnienie niedoborów tego hormonu, poprzez stabilizację gospodarki hormonalnej w tym okresie, wpływa korzystnie na sprawność fizyczną i psychiczną organizmu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom. Przeciwwskazaniem do stosowania leku są nowotwory jajnika, sutka i inne, których rozwój zależny jest od żeńskich hormonów płciowych czyli estrogenów, nowotwory łagodne i złośliwe gruczołu krokowego, rak sutka u mężczyzn, ciężkie upośledzenie czynności nerek i/lub wątroby.

Współdziałanie: leku nie należy stosować u kobiet podczas hormonalnej terapii zastępczej, nie należy go także łączyć z lekami zawierającymi pochodne testosteronu. Preparat osłabia działanie leków przeciwdrgawkowych: fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbitalu (Luminalum) i prymidonu (Mizodin), a także pochodnych fenotiazyny, takich jak Diphergan, Fenactil, Mirenil, Promazin, Thioridazin, Tisercin, Trilafon oraz takich leków jak Relanium i Oxazepam.

Dawkowanie: doustne, w zależności od płci i wieku: kobiety - początkowo 5 mg na dobę, stopniowo zwiększając dawki leku o 5-10 mg co 14 dni, aż do uzyskania oczekiwanych efektów; nie należy przekraczać dawki 25 mg na dobę. Mężczyźni - początkowo 10 mg dziennie, stopniowo zwiększając dawki leku o 5-10 mg co 14 dni, aż do uzyskania oczekiwanych efektów; nie należy przekraczać dawki 50 mg na dobę. Lek należy stosować systematycznie, długotrwale. Tabletki należy połykać raz dziennie, rano, podczas jedzenia.

Możliwe skutki uboczne: występują bardzo rzadko, u kobiet lek może powodować zaburzenia miesiączkowania oraz nadmierne owłosienie, pogrubienie głosu, zmiany skórne, takie jak trądzik i przetłuszczanie się skóry. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy lek odstawić i skonsultować się z lekarzem.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl