Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DEXAMETHASON 1% (Krople do oczu)

Nazwa handlowa leku: DEXAMETHASON 1% (Krople do oczu)

Nazwa polska leku: DEKSAMETAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Dexamethasonum

Nazwa anglojęzyczna leku: DEXAMETHASONE

Postaci leku: Dexamethason 0,1% - krople do oczu 1 mg/ml.

Wizytówka leku: Przeciwzapalny lek hormonalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w okulistyce, w alergicznym zapaleniu spojówek, w zapaleniach błony naczyniowej oka, miąższowym zapaleniu rogówki, zapaleniach twardówki, oraz w schorzeniach alergicznych oczu i brzegów powiek; niekiedy po urazie lub zabiegu operacyjnym; o ewentualnych innych wskazaniach decyduje jedynie lekarz okulista.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; podczas ciąży i karmienia piersią; przy wirusowych, gruźliczych oraz grzybiczych i bakteryjnych chorobach oczu, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest także jaskra pierwotna i ubytki nabłonka rogówki.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; zwykle w ostrych stanach zapalnych 1-2 krople do worka spojówkowego 4-5 razy dziennie przez 2 dni, potem 1-2 krople 3-4 razy dziennie przez 4-6 dni. W przewlekłym zapaleniu 1-2 krople do worka spojówkowego 2 razy dziennie przez 3-6 tygodni. Po urazach i operacjach dawkowanie zależy od nasilenia zmian. Przed zastosowaniem leku należy zdjąć soczewki kontaktowe. Można je ponownie założyć co najmniej 30 minut po zakropleniu leku.

Możliwe skutki uboczne: przy uszkodzeniach nabłonka rogówki oka lek może opóźniać gojenie i sprzyjać zakażeniu oka, np. wirusami. Stosowany długotrwale może spowodować zaćmę, wzrost ciśnienia śródgałkowego a nawet jaskrę.

Inne leki z tej grupy: Dexafree, Dexamethason 1%.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl