Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DEXAPOLCORT

Nazwa handlowa leku: DEXAPOLCORT

Nazwa polska leku: DEKSAMETAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Dexamethasonum

Nazwa anglojęzyczna leku: DEXAMETHASONE

Postaci leku: Dexapolcort - aerozol do stosowania na skórę 0,15 mg/ml.

Wizytówka leku: Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w alergicznych chorobach skóry - w pokrzywce, w liszaju pokrzywkowym, w ostrym wyprysku, w uczuleniowych zmianach skórnych tzw. kontaktowych, np. na proszki do prania lub chemikalia, w oparzeniach I stopnia, przy znacznych odczynach skórnych na ukąszenia owadów.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży. Lek nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Nie należy stosować w nowotworach skóry i stanach przedrakowych, w trądziku zwykłym i różowatym oraz po szczepieniach. Dexapolcort bez dodatku antybiotyku ma zastosowanie tylko w alergicznych lub zapalnych, nieinfekcyjnych zmianach skórnych (w zakażeniach - zob. Dexapolcort N). Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry (szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży i dzieci), bowiem lek może zostać wchłonięty do organizmu i wywołać działania uboczne niekiedy występujące przy doustnym podawaniu hormonów steroidowych (zob. Encorton); szczególnie duży stopień przenikania występuje na skórze twarzy, szyi i okolic zgięciowych kończyn.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle spryskuje się chorobowo zmienione miejsca na skórze 2-4 razy dziennie, z odległości 15-20 cm, przez okres 1-3 sekund. Uwaga: należy chronić oczy przed działaniem aerozolu i nie wdychać go. Flakon trzymać pionowo. W przypadku każdego ponownego zachorowania o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy przemijające stany zapalne i podrażnienie skóry, wtórne zakażenia skóry. Przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry; niekiedy w obrębie twarzy może rozwinąć się zapalenie skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze, objawiające się rumieniem, grudkami i krostkami.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl