Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DEXAPOLCORT N

Nazwa handlowa leku: DEXAPOLCORT N

Nazwa polska leku: DEKSAMETAZON + NEOMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Dexamethasonum + Neomycini sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: Dexamethasone + Neomycin sulphate

Postaci leku: Dexapolcort N - aerozol (150 mcg/ml deksametazonu i 750 mcg/ml neomycyny).

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ropnych chorobach skóry, wywołanych zakażeniem bakteryjnym, zwłaszcza gronkowcowym lub paciorkowcowym, w wyprzeniach bakteryjnych, w liszajcu zakaźnym, w czyraczności, w alergicznych chorobach skóry - przy dodatkowych powikłaniach bakteryjnych, w oparzeniach, w owrzodzeniach podudzi, trudno gojących się ranach.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe glikokortykosteroidu deksametazonu oraz przeciwbakteryjne antybiotyku neomycyny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex); w wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Przeciwwskazaniem są także nowotwory skóry i stany przedrakowe. Nie należy stosować na duże fragmenty skóry i przez długi czas. Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania preparatu, chyba, że lekarz uzna, to za konieczne. Ostrożnie stosuje się preparat u kobiet karmiących i małych dzieci.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle spryskuje się chorobowo zmienione miejsca na skórze 2-4 razy dziennie, z odległości 15-20 cm, przez okres 1-3 sekund. Uwaga: należy chronić oczy przed działaniem aerozolu i nie wdychać go. Flakon należy trzymać pionowo.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy przemijające stany zapalne i podrażnienie skóry, wtórne zakażenia skóry grzybicze lub bakteryjne, nadmierne owłosienie ciała u kobiet. Stosowany przewlekle na duże fragmenty skóry uszkodzonej lub pod opatrunkiem zamkniętym może doprowadzić do uszkodzenia słuchu i nerek na skutek przenikania neomycyny oraz wywołać skutki uboczne mogące wystąpić przy doustnym podawaniu hormonów steroidowych (zob. Encorton).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl