Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MAXITROL

Nazwa handlowa leku: MAXITROL

Nazwa polska leku: DEKSAMETAZON + NEOMYCYNA + POLIMYKSYNA B

Nazwa międzynarodowa leku: Dexamethasonum + Neomycini sulfas + Polymyxini B sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: Dexamethasone + Neomycin sulphate + Polymyxin B sulphate

Postaci leku: Maxitrol - krople do oczu (1 mg/ml deksametazonu, 3500 j.m./ml neomycyny i 6000 j.m./ml polimyksyny B), maść do oczu (1 mg/g deksametazonu, 3500 j.m./g neomycyny i 6000 j.m./g polimyksyny B).

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w bakteryjnym zapaleniu spojówek, zapaleniu tęczówki i błony naczyniowej, woreczka łzowego, rogówki, twardówki; także po zabiegach operacyjnych oka.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe glikokortykosteroidu deksametazonu oraz przeciwbakteryjne neomycyny i polimyksyny B.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to jaskra, grzybicze, gruźlicze i wirusowe (ospa wietrzna, opryszczka) choroby oczu.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle zakrapla się do worka spojówkowego 1-2 krople co 4-6 godzin w ciągu doby, w ostrych zakażeniach można stosować 1-2 krople co godzinę, zmniejszając stopniowo dawkę aż do ustąpienia objawów. Maść stosuje się 3-4 razy na dobę wprowadzając niewielką jej ilość do worka spojówkowego. Uwaga: przy stosowaniu powyżej 10 dni należy kontrolować ciśnienie śródgałkowe. W przypadku każdego nowego zachorowania o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe podrażnienie lub swędzenie; przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek - zwiększenie ciśnienia śródgałkowego (jaskra) i uszkodzenie nerwu ocznego; zakażenia drożdżakami lub bakteriami opornymi na lek.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl