Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TOBRADEX

Nazwa handlowa leku: TOBRADEX

Nazwa polska leku: DEKSAMETAZON + TOBRAMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Dexamethasonum + Tobramycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Dexamethasone + Tobramycin

Postaci leku: Tobradex - krople do oczu, (1 ml zawiera 1 mg deksametazonu i 3 mgtobramycyny).

Wizytówka leku: Lek hormonalny z antybiotykiem, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Alcon Couvreur N.V.

Ostrzeżenia: Lek przejściowo upośledza widzenie; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: po zabiegach operacyjnych zaćmy i urazach gałki ocznej jako profilaktyka przed zakażeniem bakteryjnym; w bakteryjnym zapaleniu spojówek i brzegów powiek.

Działanie: deksametazon, syntetyczny lek z grupy glikokortykosteroidów, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe i przeciwwysiękowe. Tobramycyna działa bakteriostatycznie, czyli hamuje rozwój bakterii lub, w większych dawkach, bakteriobójczo; wrażliwe są na nią liczne szczepy bakterii, szczególnie bakterie Gram-ujemne oraz na niektóre szczepy wykazujące odporność na inne antybiotyki; lek nie działa na bakterie beztlenowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine) lub chlorek benzalkonium (stosowany jako środek przedłużający trwałość preparatów okulistycznych lub kropli do nosa), w okresie ciąży i karmienia piersią; niemowlętom i dzieciom do 2 roku życia; przy jaskrze lub podwyższonym ciśnieniu wewnątrzgałkowym. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niepowikłane mechaniczne urazy lub owrzodzenia rogówki, wirusowe zapalenia rogówki i spojówki (zwłaszcza zakażenie wirusem opryszczki pospolitej), grzybica lub gruźlica oka.

Dawkowanie: miejscowo, do worka spojówkowego, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj należy zakraplać 1 kroplę leku 2-4 razy dziennie; w pierwszych 2 dobach leczenia można stosować po 2 krople leku co 2 godziny. W trakcie trwania kuracji należy regularnie monitorować ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Przed zastosowaniem leku należy usunąć z oka soczewki kontaktowe i włożyć je z powrotem po upływie 15 minut od zakroplenia leku.

Możliwe skutki uboczne: reakcje nadwrażliwości, zaczerwienienie powiek, przekrwienie spojówek, kłucie, pieczenie, uczucie obecności ciała obcego w oku; podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, zaostrzenie nierozpoznanych procesów bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych lub gruźliczych, owrzodzenie rogówki. Przewlekłe stosowanie preparatu może doprowadzić do nadkażenia grzybiczego lub bakteryjnego, rzadko do jaskry, ubytków w polu widzenia, uszkodzenia nerwu wzrokowego, formowania się zaćmy.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl