Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CAMPRAL

Nazwa handlowa leku: CAMPRAL

Nazwa polska leku: AKAMPROZAT

Nazwa międzynarodowa leku: Acamprosatum

Nazwa anglojęzyczna leku: Acamprosate

Postaci leku: Campral - tabletki powlekane dojelitowe 333 mg.

Wizytówka leku: Lek podtrzymujący abstynencję alkoholową.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Merck Sante s.a.s.

Zalecany: osobom uzależnionym od alkoholu jako środek wspomagający w walce z nałogiem.

Działanie: lek poprzez wpływ na przekaźnictwo nerwowe w ośrodkowym układzie nerwowym (mózgu) zmniejsza głód alkoholowy pomagając w utrzymaniu abstynencji przez osobę uzależnioną. Skuteczność leku jest najwyższa przy jednoczesnym stosowaniu psychoterapii i innych metod leczenia uzależnienia od alkoholu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży do 18 roku życia; osobom powyżej 65 roku życia; przy niewydolności nerek lub ciężkiej niewydolności wątroby. Leku nie należy stosować podczas pierwszej fazy leczenia uzależnienia od alkoholu - tj. podczas odtruwania.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; leczenie należy rozpoczynać po wyprowadzeniu pacjenta z zatrucia alkoholowego i kontynuować ok. roku. Powrót do nadużywania alkoholu nie wymusza przerwania stosowania leku, jednak akamprozat nie zapobiega pojawieniu się niepożądanych skutków działania alkoholu. U osób o masie ciała do 60 kg należy stosować 4 tabletki leku na dobę (1332 mg) w 3 dawkach podzielonych: 2 tabletki rano, 1 w południe, 1 wieczorem, u osób o wyższej masie ciała należy stosować 6 tabletek leku na dobę (1998 mg) w 3 dawkach podzielonych po 2 tabletki. Tabletki należy spożywać podczas posiłków, popijać wodą, nie rozgryzać.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy występuje suchość błon śluzowych, bóle brzucha, wymioty, zaparcia, biegunki, skórne odczyny alergiczne, wysypki plamisto-grudkowe, świąd skóry, ze strony układu nerwowego: senność, bezsenność, upośledzenie koncentracji; czasem podwyższenie stężenia wapnia w surowicy.

Objawy przedawkowania: może wystąpić biegunka, ale zazwyczaj objawy przedawkowania nie są groźne dla życia. W celu odtrucia wystarczające jest płukanie żołądka w warunkach szpitalnych.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl