Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AERIUS

Nazwa handlowa leku: AERIUS

Nazwa polska leku: DESLORATADYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Desloratadinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Desloratadine

Postaci leku: Aerius - tabletki powlekane 5 mg; syrop 0,5 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach uczuleniowych, w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny) sezonowych i całorocznych, w pokrzywce (tzw. idiopatycznej czyli nieznanego pochodzenia).

Działanie: blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie. Działanie leku powoduje, że objawy uczulenia są łagodniejsze lek nie leczy skłonności do uczuleń.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub loratadynę (np. Claritine, Loratadyna, Loratan); w okresie ciąży i karmienia piersią; przy ciężkiej niewydolności nerek; ostrożnie u osób w podeszłym wieku. Nie zostało ustalone bezpieczeństwo i skuteczność stosowania preparatu w postaci syropu u dzieci poniżej 2 roku życia a postaci tabletek u dzieci poniżej 12 roku życia; syrop jest niezalecany przy niedoborze enzymu izomaltazy, zaburzeniach wchłaniania oraz nietolerancji fruktozy.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 5 mg na dobę (1 tabletka lub 10 ml syropu); dzieciom powyżej 1 roku życia do 6 roku życia 2,5 ml syropu (1,25 mg); dzieci od 7 do 12 roku życia 5 ml syropu (2,5 mg). Tabletki można stosować niezależnie od posiłków.

Możliwe skutki uboczne: suchość błony śluzowej jamy ustnej, bóle głowy, uczucie zmęczenia.

Inne leki z tej grupy: Aerius, Azomyr, Neoclarityn.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl