Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MINIRIN

Nazwa handlowa leku: MINIRIN

Nazwa polska leku: DESMOPRESYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Desmopressinum

Nazwa anglojęzyczna leku: DESMOPRESSIN ACETATE

Postaci leku: Minirin - aerozol do nosa 10 mcg/dawkę, roztwór do wstrzykiwań 4 mcg/ml; Minirin 0,1 - tabletki 0,1 mg; Minirin 0,2 - tabletki 0,2 mg.

Wizytówka leku: Lek hormonalny hamujący wydzielanie moczu.

Dostępność: Rp

Zalecany: w moczówce prostej, w leczeniu wielomoczu i nadmiernego pragnienia po usunięciu przysadki mózgowej, w teście diagnostycznym zagęszczania moczu (w badaniu czynności nerek), w moczeniu nocnym.

Działanie: jest syntetyczną pochodną hormonu - wazopresyny, wytwarzanego przez podwzgórze mózgu i uwalnianego poprzez część nerwową przysadki mózgowej. Działanie wazopresyny polega na hamowaniu wydalania moczu przez zatrzymywanie wody w organizmie oraz na kurczeniu naczyń krwionośnych i podnoszeniu ciśnienia tętniczego krwi. Preparat silniej i dłużej od wazopresyny hamuje wydalanie moczu oraz około 100 razy słabiej podnosi ciśnienie tętnicze krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy skłonnościach do alergii oraz przy obrzękach, przy niewydolności serca, chorobie wieńcowej, przy niewydolności nerek, bezmoczu oraz w chorobach naczyń krwionośnych, marskości wątroby i astmie.

Współdziałanie: nie należy stosować z lekami moczopędnymi; indometacyna (Metindol) nasila działanie preparatu.

Dawkowanie: donosowo, wg zaleceń lekarza; zwykle w moczówce prostej dzieci 5-10 mcg, dorośli 10-20 mcg w dawkach podzielonych lub jednorazowo na noc. W moczeniu nocnym dawki ustala się indywidualnie, poczynając od 20 mcg na dobę przed snem. Dawkowanie doustne: moczenie nocne - początkowo 0,2 mg przed snem, nie więcej niż 0,4 mg dziennie; moczówka prosta: początkowo 0,1 mg 3 razy dziennie, następnie 0,1-0,2 mg; nie więcej niż 1,2 mg na dobę. Należy zmniejszyć spożycie płynów do minimalnej ilości zaspokajającej pragnienie na godzinę przed użyciem leku i w ciągu 8 godzin po jego zastosowaniu.

Możliwe skutki uboczne: duże dawki mogą spowodować ból głowy, bladość, nudności, odbijania, skurcze w obrębie jamy brzusznej i chęć oddania stolca. U kobiet mogą wystąpić skurcze macicy.

Inne leki z tej grupy: Desmopryn, Minirin, Minirin 0,1, 0,2; Nocutil.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl