Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NOCUTIL

Nazwa handlowa leku: NOCUTIL

Nazwa polska leku: DESMOPRESYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Desmopressinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Desmopresin

Postaci leku: Nocutil - aerozol do nosa 10 mcg na dawkę.

Wizytówka leku: Hormon; lek hamujący wydzielanie moczu.

Dostępność: Rp

Zalecany: w moczówce prostej, w leczeniu wielomoczu i nadmiernego pragnienia po usunięciu przysadki mózgowej, w teście diagnostycznym zagęszczania moczu (w badaniu czynności nerek), w moczeniu nocnym.

Działanie: jest syntetyczną pochodną hormonu - wazopresyny, wytwarzanego przez podwzgórze mózgu i uwalnianego poprzez część nerwową przysadki mózgowej. Działanie wazopresyny polega na hamowaniu wydalania moczu przez zatrzymywanie wody w organizmie oraz na kurczeniu naczyń krwionośnych i podnoszeniu ciśnienia tętniczego krwi. Preparat silniej i dłużej od wazopresyny hamuje wydalanie moczu oraz około 100 razy słabiej podnosi ciśnienie tętnicze krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy skłonnościach do alergii oraz przy obrzękach, przy niewydolności serca, chorobie wieńcowej, przy niewydolności nerek, bezmoczu oraz w chorobach naczyń krwionośnych, marskości wątroby i astmie.

Współdziałanie: nie należy stosować z lekami moczopędnymi; indometacyna (Metindol) nasila działanie preparatu.

Dawkowanie: donosowo, wg zaleceń lekarza; jedno donosowe wstrzyknięcie preparatu zawiera 10 mcg leku, zazwyczaj dorośli i dzieci w moczówce prostej 10 - 40 mcg w dawkach podzielonych lub jednorazowo na noc. Podczas stosowania leku należy zmniejszyć spożycie płynów do minimalnej ilości zaspokajającej pragnienie.

Możliwe skutki uboczne: duże dawki mogą spowodować ból głowy, bladość, nudności, odbijania, skurcze w obrębie jamy brzusznej i chęć oddania stolca. U kobiet mogą wystąpić skurcze macicy.

Inne leki z tej grupy: Desmopryn, Minirin, Minirin 0,1, 0,2; Nocutil.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl