Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

GLUCOBAY

Nazwa handlowa leku: GLUCOBAY

Nazwa polska leku: AKARBOZA

Nazwa międzynarodowa leku: Acarbosum

Nazwa anglojęzyczna leku: Acarbose

Postaci leku: Glucobay 50 - tabletki 50 mg; Glucobay 100 - 100 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwcukrzycowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w uzupełniającym (w połączeniu z dietą) leczeniu cukrzycy typu II.

Działanie: opóźnia wchłanianie glukozy i obniża przyrosty stężenia zarówno glukozy jak i insuliny w surowicy krwi występujące po posiłkach.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom i młodzieży do lat osiemnastu; chorym na przepukliny, zwężenie i owrzodzenie jelit, zaburzenia wchłaniania i trawienia, zespół Roemhelda, ciężką niewydolność nerek lub wątroby.

Współdziałanie: niewskazany z lekami zobojętniającymi kwas solny (np. Alugastrin, Alusal, Maalox), cholestyraminą (Cholestyraminum, Questran), lekami przeciwbiegunkowymi i przeciwzapalnymi stosowanymi w chorobach przewodu pokarmowego oraz z preparatami zawierającymi enzymy trawienne. Z pochodnymi sulfonylomocznika (Diabetol, Euclamin), metforminą (Metformin) lub insuliną może powodować brak cukru we krwi. Cukier i słodkie produkty przyjmowane w czasie stosowania leku mogą wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunki.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 3 razy dziennie, bezpośrednio przed posiłkiem 1 tabletkę 50 mg; stopniowo, w odstępie 1-2 tygodni zwiększając dawkę do 3 razy dziennie po 2 tabletki 50 mg lub po 1 tabletce 100 mg, w razie potrzeby 3 razy dziennie po 200 mg; przeciętne dawkowanie wynosi 300 mg dziennie. Uwaga: przy zastosowaniu zbyt dużej dawki leku należy powstrzymać się od picia i jedzenia posiłków zawierających węglowodany (czyli cukry, także złożone).

Możliwe skutki uboczne: dolegliwości układu pokarmowego, np. nudności, bóle brzucha, biegunka, metaliczny smak w ustach, utrata apetytu; nadmierna aktywność enzymów wątrobowych zwanych transferazami.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl