Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LOCATOP

Nazwa handlowa leku: LOCATOP

Nazwa polska leku: DEZONID

Nazwa międzynarodowa leku: Desonidum

Nazwa anglojęzyczna leku: Desonide

Postaci leku: Locatop - krem 1 mg/g (0,1%).

Wizytówka leku: Syntetyczny hormon kory nadnerczy (kortykosteroid), do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Pierre Fabre Dermatologie

Zalecany: miejscowo w ostrych stanach zapalnych pochodzenia uczuleniowego; w przewlekłym alergicznym zapaleniu skóry, w atopowym zapaleniu skóry, łojotokowym zapaleniu skóry, w łysieniu łojotokowym, w łuszczycy, w świerzbiączce, liszaju, w wyprzeniach, wypryskach, dermatozach kontaktowych, w zmianach skórnych w toczniu rumieniowatym, odczynach na światło słoneczne, w odczynach po ukąszeniu owadów, w świądzie towarzyszącym ziarniniakowi grzybiastemu (nowotwór układu chłonnego) i innym ogólnoustrojowym chorobom przewlekłym, jeśli nie ma przeciwwskazań do stosowania kortykosteroidów.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią, niemowlętom; nie należy stosować w ropnych (bakteryjnych, np. trądzik pospolity, trądzik różowaty), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Nie stosować w nowotworach skóry, stanach przedrakowych. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry, skórę twarzy, zwłaszcza okolicę powiek - lek może wchłonąć się do organizmu i wywołać działania uboczne mogące wystąpić przy doustnym podawaniu hormonów steroidowych (zob. Encorton), może powodować ścieńczenie skóry oraz osłabienie mięśni dźwigaczy powiek. Unikać długotrwałego stosowania preparatu.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle powierzchnie zajęte zmianami, po ich uprzednim umyciu i oczyszczeniu, należy smarować cienką warstwą preparatu 2 razy dziennie. W łuszczycy oraz atopowym zapaleniu skóry po ustąpieniu zmian lek należy odstawiać stopniowo, codziennie zmniejszając stosowaną ilość kremu.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe: reakcje uczuleniowe, świąd skóry lub jej zanik, nadmierny łojotok; przy długotrwałym stosowaniu: trądzik posteroidowy, zapalenie skóry wokół ust, rozstępy, zmiany skórne, zapalenie mieszków włosowych, rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, jak również inne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zob. Encorton).

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl